Семејни приказни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Семејни приказни (англиски: My Family Right or Wrong, германски: Familiengeschichten) - збирка раскази на израелскиот писател Ефраим Кишон. Првобитно, книгата била објавена од страна на издавачката куќа „Shikmona Publishing Co.“ од Ерусалим, во 1977 година.

Содржина[уреди | уреди извор]

Книгата ги содржи следниве раскази:[1] Слика и прилика, Среќна Нова година!, Урочливата Латифа, Мало пролетно чистење, На сила прељубници, Страшната Црвенкапа, A la recherche du temps perdu, Мравите нè напаѓаат, Со компјутерот нема шега, Пеколот наречен какао, Пораз на зелената маса, И машината е само човек, Молчи и пливај!, Сага за Форсајти, Цуцлата Цуци, Одвеано низ прозорецот, Натприроден стек, Кукли на конци, Кога сите животни на светот, Операцијата Аполо, Вртелешка, За кого ѕвонат садовите, Телекомпликации, Кикирики со грозје, Моето злато спие, Рајата до туристичкиот рај, Кој прашува не скита, Залепи го ближниот свој, Како Наполеон изгуби кај Ватерло, Златната залиха, На подарениот коњ не му се гледа во забите, Подели па владеј, Големина на малиот екран, Радоста на семејнито превоз.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ephraim Kishon, Kod kuće je najgore – Obiteljske priče, drugo izdanje. Zagreb: Znanje, 1984.