Панчаревска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Селска Река)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Панчаревска Река
Други имињаСелска Река
Прави Андак
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Pehčevo Municipality.svg Пехчево
Слив
Главен изворВлаина
1.423 м
УстиеБрегалница
ТечениеБрегалницаВардарЕгејско Море
Принадлежности
Притоки
  • Леви:
    Десни Дол
  • Десни:
    Дренов Дол, Лесков Дол, Кушев Дол и Долга Чешма

Панчаревска Река (позната и како Селска Река и Прави Андак) — река во Македонија, извира на планината Влаина.[1]

Извор[уреди | уреди извор]

Изворите на реката се наоѓаат под врвот Туторвица на 1.423 метри надморска височина. Од изворот до селото Панчарево, реката е позната и под имињата Селска Река и Прави Андак. Од селото Панчарево до вливот во реката Брегалница се нарекува Панчаревска Река.[1]

Притоки[уреди | уреди извор]

Кон Панчаревска Река се вливаат следниве потоци:[1]

  • Десни притоки: Дренов Дол, Лесков Дол, Кушев Дол и долот викан Долга Чешма
  • Леви притоки: Десни Дол

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 53–54. ISBN 978-9989-2117-6-8.