Селиште - Блатец (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Селиште
Селиште is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Селиште
Селиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Селиште
Место Блатец
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал:Археологија

Археолошкиот локалитет Селиште е населба од римското време. На 100 м источно од селото Блатец, во подножјето на локалитетот Кале, на површина од 4-5 декара се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Оттука потекнуваат две венецијански сребрени монети што се чуваат кај Р. Попов од Виница.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Други археолошки локалитети во околината на Виница.


Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]