Селиште (Ново Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селиште
археолошко наоѓалиште
Селиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Селиште
Селиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° СГШ; 22.88083° ИГД / 41.41389; 22.88083Координати: 41°24′50″N 22°52′51″E / 41.41389° СГШ; 22.88083° ИГД / 41.41389; 22.88083
Основни податоци
Име Селиште
Место Ново Село
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период енеолитско време
бронзено време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селиште е археолошки локалитет кој се наоѓа во Ново Село, Општина Ново Село.

Локалитетот претставува населба од енеолитско време. Во подножјето на планината Огражден, на мала тераса што се издига над Новоселска Река, оддалечена 4 км северно од селото, се среќаваат фрагменти од керамички садови, рачно работени. Најдена е камена секира со отвор за држалка и пинтадера[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069