Селиште (Думановце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 42°12′43″N 21°32′34″E / 42.21194° СГШ; 21.54278° ИГД / 42.21194; 21.54278Координати: 42°12′43″N 21°32′34″E / 42.21194° СГШ; 21.54278° ИГД / 42.21194; 21.54278
Основни податоци
Место Думановце
Општина Липково
Тип

Археомак 2.0 графички знак (викус).svg викус


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во кумановското село Думановце. Наоѓалиштето претставува викус од римското време. На 1 км источно од селото се константирани делови од градежен керамички материјал што иницира постоење на населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 207. ISBN 9989649286.