Селишка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селишка Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворПлакенска Планина

Селишка Река, се наоѓа во северниот дел на Плакенска Планина, североисточно од Охрид. Извира јужно од селото Брежани, поминува низ раселеното село Селиште и селото Брежани и се влева во Голема Река.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 65. ISBN 978-9989-2117-6-8.