Селен (растение)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селен
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Астериди
Ред: Штитовидни
Семејство: Штитоцветни
Семејство: Целери
Род: Levisticum
Hill
Вид: Селен
Научен назив
Levisticum officinale
W.D.J.Koch

Селен, Levisticum officinale, е високо повеќегодишно растение, единствен вид во родот Levisticum во фамилијата Apiaceae, потсемејство Apioideae.[1][2]

Опис[уреди | уреди извор]

Селенот е повеќегодишно растение со силен мирис. По две-три години достигнува височина и до два метра. Коренот е дебел и сочен, кој станува дрвенест кај постарите билки. Стебленцето е исправено, ребресто, празно и голо. Листовите се големи, жолтозелени по боја. Цветовите се собрани во штитовидни соцветија. Плодот е елипсовиден шизокарп со дебели крила, жолт или темен. Цвета во јули.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pimenov, M. G. & Leonov, M. V. (1993). The Genera of the Umbelliferae. Royal Botanic Gardens, Kew. ISBN 0-947643-58-3.
  2. Downie, S. R., Plunkett, G. M., Watson, M. F., Spalik, K., Katz-Downie, D. S., Valiejo-Roman, C. M., Terentieva, E. I., Troitsky, A. V., Lee, B.-Y., Lahham, J., and El-Oqlah, A. (2001). „Tribes and clades within Apiaceae subfamily Apioideae: the contribution of molecular data“. Edinburgh Journal of Botany. 58 (2): 301–330. doi:10.1017/s0960428601000658.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)