Селективен инхибитор на повторното преземање на серотонинот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селективен инхибитор на повторното преземање на серотонинот
Класа на лек
Serotonin-2D-skeletal.svg
ATC кодN06AB
Надворешни врски
MeSHD017367
AHFS/Drugs.comDrug Classes
Consumer ReportsBest Buy Drugs

Селективните инхибитори на повторното превземање на серотонинот се класа на лекови кои типично се користат како антидепресиви. Овие лекови се едни од најмногу препишуваните антидепресиви во многу земји.

Лекови[уреди | уреди извор]

Лекови кои спаѓаат во оваа класа се: