Прејди на содржината

Секојдневна облека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Родители во секојдневна облека со своето дете, 2013 година.

Секојдневна облека, или лежерна облека, ― западен кодекс на облекување кој е опуштен, повремен, спонтан и прилагоден за секојдневна употреба. Секојдневната облека стана популарна во западниот свет по контракултурата од 1960-тите.

Додека лежерното е „неформално“ во смисла на „неформално“, неформалното облекување традиционално се однесува на западниот кодекс на облекување поврзан со костуми - чекор подолу од полуформалната облека - со што е повеќе формално од секојдневната облека.[1]

Преглед[уреди | уреди извор]

Современата секојдневна мода може да се проследи до модната спортска облека од 1920-тите, како што се груби блејзерки, оксфордки и здолништа за голф. Зголемувањето на популарноста на возењето велосипед предизвика потреба од килоти, претходник на секојдневните шорцеви. Како што одминувал векот, „лежерното“ почнало да опфати повеќе стилови, вклучувајќи работна облека од деним и елементи од воени униформи. Со популарноста на гледачките спортови кон крајот на 20 век, добар дел од атлетската опрема влијаела на секојдневната облека, како што се костими за џогирање, патики и атлетска облека.[2] Основните материјали што се користат за секојдневна облека се деним, памук, жерсе, фланелен и руно. Материјалите како плиш, шифон и брокат често се поврзувани со поформална облека.[3]

Додека лежерниот фустан повикува на општ костим, има широк опсег за изразување, вклучувајќи панк мода и мода вдахнати од претходните децении, како што се 1970-тите и 1980-тите. Мадона ги популаризирала тантелите, накитот и козметиката во секојдневна облека во текот на 1980-тите. Во 1990-тите, хип хоп модата играла елабориран накит и луксузни материјали кои биле носени во комбинација со атлетска опрема и облека за физичка работа.

Родов израз[уреди | уреди извор]

Секојдневната облека вовела еднополство во модата. До 1960-тите, жените усвоиле маици, фармерки и кошули со јака, и за прв пат по речиси 200 години, било модерно мажите да имаат долга коса.[2] Секојдневната облека е вообичаено кодекс на облекување во кој се опитуваат облиците на родово изразување. Пример е машкиот накит, кој некогаш бил сметан за шокантен или титулирачки дури и во лежерните кругови, а сега тешко се забележува во полуформални ситуации. Амелија Блумер ги претставила женските панталони како лежерна алтернатива на свечените обрачи и здолништа. Трендот кон женска изложеност во 20 век имал тежнеење да ги турка деколтеата на свечените балски фустани пониско, а здолништата на коктел фустаните повисоки.

Фармерки, кошула (лежерно откопчана јака ) и маица или маица без ракави обично се сметани за секојдневна облека за мажи во денешното време.[4][5] За мажите, изложеноста на рамената, бутовите и грбот сè уште е ограничена на секојдневна облека.[се бара извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Casual dictionary definition | casual defined“. www.yourdictionary.com.
  2. 2,0 2,1 Clemente, Deirdre (5 август 2015). „Why and When Did Americans Begin to Dress So Casually?“. Time. Посетено на 18 февруари 2023.
  3. „Material Chart“. 18 февруари 2023.
  4. „Casual Dress for Young Men: What to Wear & How to Wear It“. 31 октомври 2012. Посетено на 18 февруари 2023.
  5. „How To Dress Sharp Without Shocking Your Friends“. 5 ноември 2012. Посетено на 18 февруари 2023.