Седум српски чуда

Од Википедија — слободната енциклопедија

Седумте српски чуда се седум историски и културни споменици на Србија, како и седум природни места, избрани во акцијата на прилогот „Магазин“ на Политика и Туристичката организација на Србија.[1]

На иницијатива на Бернард Вебер била организиран натпревар заснован на седумте чуда на стариот свет, на кој биле избрани седум чуда на новиот свет, а потоа седум чуда на природата (на кои кандидати билe Ѓаволскиот град од Србија и Дунав.). Еквивалентно на овие натпревари, „Политикин магазин“ 2007 година направил анкета во која биле избрани седум српски чуда на градежништвото и седум српски чуда на природата.

Седум српски градежни чуда[уреди | уреди извор]

Чудо Време на изградба Градежници
Белградска тврдина 535 Јустинијан I.
Шарганска осмица 15 јануари 1925 година Австроунгарски и српски железници
Манастир Студеница 1196 година Стефан Немања
Гамзиград - Ромулијана 298 н. Галерии
Манастирот Високи Дечани 1327 година Стефан Урош III Дечански
Храмот на Свети Сава 1989 година Александар Дероко

Бранко Пешиќ

Градска куќа во Суботица 1910 година Марсел Комор

Деже Јакаб

Седум српски чуда на природата[уреди | уреди извор]

Чудо Опис
Дрина со изворот Реката која припаѓа на сливот на Црното Море е формирана од сливот на реките Тара и Пива и е најголемата притока на Сава. Денес ја претставува границата меѓу Србија и БиХ.
Кањонот Увца Долината на реката Кањон во југозападна Србија, каде што се наоѓа специјалниот природен резерват Увац.
Ѓаволски град Еден од најнеобичните природни феномени со ерозивно потекло.
Таа била номинирана за седум светски чуда на природата.
Националниот парк Тара Еден од петте национални паркови на Србија се наоѓа на површина од 22.000 хектари на планината Тара.
Клисурата Ѓердап Најдолгата и најголемата клисура во Европа. Се состои од 4 долини и 4 клисури наизменично.
Вратна (река) Во клисурата на реката Вратна има три мостови од природен камен.
Тие се највисоки и важат за најубави во Европа.
Фрушка Гора Островска планина во Војводина. Изграден е од карпи од различни геолошки периоди и во него се наоѓа најстариот национален парк во Србија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. Сајт Туристичке организације Србије Архивирано на 12 јули 2011 г., Посетено на 25. 4. 2013.