Прејди на содржината

Седеф (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитска фотографија од Принцевските Острови (Седеф Адаси е првиот мал остров десно, веднаш до Бујукада)

Островот Седеф (турски: Sedef Adası, буквално „Островот на бисерната мајка“; грчки: Τερέβυνθος Terebinthos и во античките времиња, исто така, Androvitha или Andircuithos) — еден од деветте острови што ги сочинуваат Принцевските Острови во Мраморното Море, во близина на Истанбул, Турција. Седеф Адаси е официјално населба во областа Адалар во Истанбул .

Со површина од 0,157 km², тој е еден од најмалите острови на архипелагот. Островот е претежно приватна сопственост и сегашните борови шуми во голема мера биле засадени од неговиот сопственик Шехсувар Менеменџиоглу, кој го купил островот во 1956 година и исто така одиграл важна улога во наметнувањето строг градежен режим за да се осигура дека природата и животната средина на островот ќе бидат заштитени. Не е дозволено да се градат куќи со повеќе од 2 ката.

Грчкото име на островот, Теребинтос, значи „ терпентин “, што укажува на значително присуство на терпентинското дрво во претходните времиња. Во 857 н.е. патријархот Игнатиј бил испратен во егзил на островот, каде што бил затворен 10 години пред да биде реизбран за патријарх во 867 година.

Поглед на Седеф Адаси од Бујукада.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]