Седеира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кедеира
Concello de Cedeira
Амблем на Кедеира Concello de Cedeira
Амблем
Прекар(и): Кедеира
Location of Cedeira within Galicia
Location of Cedeira within Galicia
Управа
 • Alcalde (Mayor)José Luis Vergara
Површина
 • Вкупна85,86 км2 (3,315 ми2)
Надм. вис.&10000000000000137000000137 м
Население (2007)
 • Вкупно7.482
 • Густина87,08/км2 (22,550/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)

Кедеира е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 85.86 km2, и население од 7,482 жители (2004) и густина на население од 87.08 km2.