Североисточни турски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Севеоисточни турски јазици
Географска
распространетост:
Класификација: турски
  • севеоисточни турски јазици
Гранки:
северносибирски
јужносибирски

Североисточните турски јазици или сибирско-турски јазици се подгрупа на турските јазици. Овие јазици се зборуваат во Сибир, Русија.

Јазици[уреди | уреди извор]

Следната табела ги наведува североисточните турски јазици. Оваа класификација е дадена од Ларс Јохансон во 1998.[1]

прототурски североисточни турски северносибирски
јужносибирски сајанскотурски јазик
енисејски
чулимско-турски
алтајско-турски[2]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lars Johanson (1998) The History of Turkic. In Lars Johanson & Éva Ágnes Csató (eds) The Turkic Languages. London, New York: Routledge, 81-125. Classification of Turkic languages at Turkiclanguages.com
  2. Some dialects are close to Kirghiz (Johanson 1998) Classification of Turkic languages at Turkiclanguages.com

Поврзано[уреди | уреди извор]