Североисточни туркиски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Севеоисточни туркиски јазици
Географска
распространетост:
Класификација:туркиски
  • севеоисточни туркиски јазици
Гранки:
северносибирски
јужносибирски

Североисточните туркиски јазици или сибирско-туркиски јазици се подгрупа на туркиските јазици. Овие јазици се зборуваат во Сибир, Русија.

Јазици[уреди | уреди извор]

Следната табела ги наведува североисточните туркиски јазици. Оваа класификација е дадена од Ларс Јохансон во 1998.[1]

прaтуркиски североисточни туркиски северносибирски
јужносибирски сајанскотуркиски јазик
енисејски
чулимско-туркиски
алтајско-туркиски[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lars Johanson (1998) The History of Turkic. In Lars Johanson & Éva Ágnes Csató (eds) The Turkic Languages. London, New York: Routledge, 81-125. Classification of Turkic languages at Turkiclanguages.com
  2. Some dialects are close to Kirghiz (Johanson 1998) Classification of Turkic languages at Turkiclanguages.com

Поврзано[уреди | уреди извор]