Североисточен Регион (Исланд)

Координати: 65°41′N 18°06′W / 65.683° СГШ; 18.100° ЗГД / 65.683; -18.100
Од Википедија — слободната енциклопедија
Североисточен Регион
Norðurland eystra
Местоположба на Североисточен Регион
ЗемјаИсланд
СедиштеАкирејри
Површина
 • Вкупна21.968 км2 (8,482 ми2)
Население (2007)
 • Вкупно28.618
 • Густина1,3/км2 (30/ми2)

Североисточен Регион (исландски: Norðurland eystra, тр. Нордирланд ејстра) — регион во северниот дел на Исланд. Најголем град е Акирејри, со население од 17.300 жители.

Општини[уреди | уреди извор]

Општина Изворно Население[1] Површина
(км2)
Акирејри Akureyrarkaupstaður 18.787 135,55
Талвикирпигд Dalvíkurbyggð 1.880 597,35
Ејафјардарсвејт Eyjafjarðarsveit 1.016 1.774,83
Критипакахрепир Grýtubakkahreppur 372 431,43
Ланганеспигд Langanesbyggð 481 1.328,85
Нордиртинг Norðurþing 3.234 3.732,78
Свалпардстрантархрепир Svalbarðsstrandarhreppur 483 54,39
Свалпардсхрепир Svalbarðshreppur 92 1.154,31
Скутистадахрепир Skútustaðahreppur 493 6048,01
Тингејарсвејт Þingeyjarsveit 962 5.971,58
Тјернесхрепир Tjörneshreppur 58 198,86
Фјатлапигд Fjallabyggð 2.015 363,83
Хергаурсвејт Hörgársveit 580 893,97

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Единици на месната управа“. ec.europa.eu. Посетено на 2018-08-10. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

65°41′N 18°06′W / 65.683° СГШ; 18.100° ЗГД / 65.683; -18.100