Северозападен Регион (Исланд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северозападен Регион
Norðurland vestra
Местоположба на Северозападен Регион
ЗемјаИсланд
СедиштеСејдауркроукир
Површина
 • Вкупна12.737 км2 (4,918 ми2)
Население (2007)
 • Вкупно7.810
 • Густина0,6/км2 (20/ми2)

Северозападен Регион (исландски: Norðurland vestra, тр. Нордирланд вестра) — регион во северниот дел на Исланд. Најголемо населено место е Сејдауркроукир, со население од 3000 жители.

Општини[уреди | уреди извор]

Општина Изворно Население[1] Површина
(км2)
Акрахрепир Akrahreppur 194 1.366,01
Западен Хунатинг Húnaþing vestra 1.193 3.022,83
Плентиоус Blönduóssbær 895 182,61
Скагапигд Skagabyggð 93 488,59
Скагастрент Sveitarfélagið Skagaströnd 482 52,6
Скагафјердир Sveitarfélagið Skagafjörður 3.955 4.176,45
Хунаватнсхрепир Húnavatnshreppur 383 3.815,98

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Единици на месната управа“. ec.europa.eu. Посетено на 2018-08-10. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 65°44′46″N 19°38′22″W / 65.74611° СГШ; 19.63944° ЗГД / 65.74611; -19.63944