Северн Кулис-Сузуки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северн Кулис-Сузуки

Северн Кулис-Сузуки (англиски: Severn Cullis-Suzuki; р. 30 ноември 1979 во Ванкувер) — канадска еколошка активистка, говорничка, телевизиска водителка и писателка. Таа зборувала ширум светот за еколошки прашања, повикувајќи ги слушателите да ги дефинираат своите вредности, да дејствуваат имајќи ја предвид иднината и да преземат индивидуална одговорност. Таа е ќерка на канадскиот екологист Дејвид Сузуки.

Биографија[уреди | уреди извор]

Северн Калис-Сузуки е родена и израсната во Ванкувер, Британска Колумбија. Нејзината мајка е писателката Тара Елизабет Калис. Нејзиниот татко, генетичар и еколошки активист Дејвид Сузуки,[1] е јапонски Канаѓанец од третата генерација. Додека го посетувала основното училиште, на деветгодишна возраст, ја основала Детската организација за животна средина (ЕКО), група деца посветени на учење и подучување на други млади за прашањата за животната средина. Во 1992 година, на 12-годишна возраст, Калис-Сузуки собрала пари со членовите на ЕКО за да присуствува на самитот на Земјата во Рио де Жанеиро. Заедно со членовите на групата Мишел Квиг, Ванеса Сути и Морган Гајслер, Калис-Сузуки ги претставила еколошките прашања од младинска перспектива на самитот, каде што била аплаудирана за говорот пред делегатите. Видеото оттогаш станало вирален хит,популарно познато како „Девојката што го замолкна светот 5 минути“. Во нејзиниот говор од 1992 година, таа рекла: „Се плашам да излезам на сонце сега поради дупката во нашиот озон. Се плашам да го дишам воздухот затоа што не знам какви хемикалии има во него“.[2] Таа е во роднинска врска со двајца играчи на НХЛ, Ник Сузуки од Монтреал Канадиенс и Рајан Сузуки од Каролина ураганс.

Во 1993 година, таа била одликувана со глобалната 500 листа на честа на Програмата за животна средина на Обединетите нации. Во 1993 година, Даблдеј ја објавила нејзината книга Кажи му на светот, книга на 32 страници со еколошки чекори за семејства.

Калис-Сузуки дипломирала на Универзитетот Јејл во 2002 година со диплома по екологија и еволутивна биологија. По Јејл, Калис-Сузуки поминала две години патувајќи. Калис-Сузуки била содомаќин на Suzuki's Nature Quest, детска телевизиска серија што се емитувала на Discovery Kids во 2002 година.

На почетокот на 2002 година, таа помогнала со стартувањето на тинк-тенк интернет базиран проект наречен Проект Скајфис. Како член на Специјалниот советодавен панел на Кофи Анан, таа и членовите на проектот го донеле својот прв проект, залог наречен „Признавање на одговорноста“, на Светскиот самит за одржлив развој во Јоханесбург во август 2002 година. Проектот Скајфис се распаднал во 2004 година кога Калис-Сузуки го свртела својот фокус на училиште. Таа се запишала на Универзитетот во Викторија за да студира етноботаника кај Ненси Тарнер, завршувајќи во 2007 година.

Во 2008 година, Калис-Сузуки се омажила за Џадсон Браун, член на племето Хаида.[3] [4] Таа живее со сопругот и двата сина во Хаида Гваи, Британска Колумбија.[5][6] [7]

Калис-Сузуки е главниот лик во документарниот филм Северн, гласот на нашите деца, во режија на Жан-Пол Жо и објавен во кино во Франција на 10 ноември 2010 година.

Кулис-Сузуки е член на Меѓународниот совет на повелбата на Земјата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fernandes, Cesil (May 29, 2012). 'Rio girl' Severn Cullis-Suzuki 20 years on“. dw.com (англиски). Посетено на 2021-09-11.
  2. Nearly 30 years before Greta Thunberg, a 12-year-old girl shamed world leaders at the United Nations news.com.au
  3. Hampson, Sarah (2007-07-09). „Born green“. The Globe and Mail (англиски). Посетено на 2021-10-29.
  4. „A Fine Balance“. Earth Island Journal. Посетено на 2021-10-29.
  5. „bio“. Severn Cullis-Suzuki (англиски). 2019-07-11. Посетено на 2021-10-29.
  6. „Severn Cullis-Suzuki to become executive director of David Suzuki Foundation“. The Georgia Straight (англиски). 2020-11-09. Посетено на 2021-10-29.
  7. „Quarantine as Ceremony: COVID-19 as an Opportunity to Quietly Rebel against the Dominant Langscape“. Terralingua (англиски). Посетено на 2021-10-29.