Севернолузонски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Севернолузонски јазици
кордиљерски јазици
Географска
распространетост:
Лузон, Филипини
Класификација:австронезиски
Гранки:

Севернолузонските јазици или познати како кордиљерски јазици се една од подгрупите на филипинските јазици, дел од семејството на австронезиски јазици. Јазиците се зборуваат во Лузон на Филипините.

Класификација[уреди | уреди извор]

Грубата класификација на јазиците е следна:

  1. илоканоски јазик
  2. севернокордиљерски јазици (15 јазика)
  3. јужно-централни кордиљерски јазици (25 јазика)
  4. артаски јазик

Според Базата на основни австронезиски зборови, подеталната класификација е следнава:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]