Севернокорејски вон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Севернокорејски вон
ISO 4217
КодKPW
Број408
Показател2
Составници
Подединица
 1/100чон (전/錢)
Симбол
Банкноти
 Чести₩100, ₩200, ₩500, ₩1000, ₩2000, ₩5000[1]
 Ретки₩5, ₩10, ₩50
Монети
 Ретки1, 5, 10, 50 чони, ₩1[2]
Демографија
Корисник/ци Северна Кореја
Издавач
Централна банкаЦентрална банка на Демократска Народна Република Кореја

Севернокорејски вон (корејски: 조선민주주의인민공화국 원; ханча: 朝鮮民主主義人民共和國圓) е официјална валута во Северна Кореја. Меѓународниот код е -{KPW}-. Симбол за вон е . Валутата вон ја издава Централната банка на Демократска Народна Република Кореја. Еден вон се состои од 100 чона (전/錢).

Зборот вон е когнат од кинескиот јуан и јапанскиот јен. Сите три називи потекнуваат од кинескиот карактер 圓 за округол облик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. North Korea revalues and replaces currency. BanknoteNews.com. December 4, 2009.
  2. 북한의 새로 발행된 화폐들 (корејски). ccdailynews.com. December 4, 2009. Архивирано од изворникот на 2011-09-11. Посетено на 2021-04-27.