Севернокорејски вон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Севернокорејски вон
ISO 4217
КодKPW
Број408
Показател2
Составници
Подединица
 1/100чон (전/錢)
Симбол
Банкноти
 Чести₩100, ₩200, ₩500, ₩1000, ₩2000, ₩5000[1]
 Ретки₩5, ₩10, ₩50
Монети
 Ретки1, 5, 10, 50 чони, ₩1[2]
Демографија
Корисник/ци Северна Кореја
Издавач
Централна банкаЦентрална банка на Демократска Народна Република Кореја

Севернокорејски вон (корејски: 조선민주주의인민공화국 원; ханча: 朝鮮民主主義人民共和國圓) е официјална валута во Северна Кореја. Меѓународниот код е -{KPW}-. Симбол за вон е . Валутата вон ја издава Централната банка на Демократска Народна Република Кореја. Еден вон се состои од 100 чона (전/錢).

Зборот вон е когнат од кинескиот јуан и јапанскиот јен. Сите три називи потекнуваат од кинескиот карактер 圓 за округол облик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. North Korea revalues and replaces currency Архивирано на 17 септември 2011 г.. BanknoteNews.com. December 4, 2009.
  2. 북한의 새로 발행된 화폐들 (корејски). ccdailynews.com. December 4, 2009. Архивирано од изворникот на 2011-09-11. Посетено на 2021-04-27.