Северногерманска конфедерација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Северногерманска конфедерација
Norddeutscher Bund
Федерација

1867–1871
Знаме Coat of arms
Северногерманска конфедерација (црвена)
Главен град Берлин
Државно уредување Федерација
Претседател
 -  1867–1871 Вилхелм I
Канцелар
 -  1867–1871 Ото фон Бизмарк
Законодавство Рајхстаг
 -  Сојузнички совет Бундесрат
Историски период Нов империјализам
 -  Конфедерациски договор 18 август 1866
 -  Конституција 16 април 1867
 -  Француско-пруска војна 19 јули 1870
 -  Обединување на Германија 18 јануари 1871
Денес во  Германија
 Данска
 Белгија
 Литванија
 Полска
 Чешка
 Русија

Северногерманската конфедерација (германски: Norddeutscher Bund), е основана во август, 1866 како војна алијанса помеѓу 22 држави од северна Германија со Прусија на чело. Јули 1867 трансформирана е во федерална држава. Сите овие земји ги обединила на едно место и била камен темелник за идната држава таканаречена Германско царство, која го земала знамето и сите членови на оваа конфедерација.

Поврзано[уреди | уреди извор]