Северноатлантски автономен регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северноатлантски автономен регион
Región Autónoma del Atlántico Norte
Регион
Flag of Region Autonoma del Atlantico Norte.svg
Знаме
Seal of RAAN.png
Грб
Земја Никарагва
Админ. центар Пуерто Кабезас
Површина 32.159 км2
Население 249.700 (2005)
ISO 3166-2 NI-AN
RAAN, Nicaragua.svg

Северноатлантскиот автономен регион (шпански: Región Autónoma del Atlántico Norte или RAAN) е еден од двата автономни региони во Никарагва. Зафаќа површина од 32.159 км², а населението брои 249.700 жители.[1] Ова е најголемата административна единица во земјата. Главен град е Пуерто Кабезас.

Општини[уреди | уреди извор]

  1. Бонанца
  2. Васлала
  3. Васпам
  4. Мулукуку
  5. Принзаполка
  6. Пуерто Кабезас
  7. Розита
  8. Сиуна

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис 2005

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 14°01′41″N 83°22′51″W / 14.02806° СГШ; 83.38083° ЗГД / 14.02806; -83.38083