Северна Замбоанга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Северна Замбоанга
Провинцискиот грб на Северна Замбоанга
Провинцискиот грб на Северна Замбоанга
Мапа на Филипините со факти за Северна Замбоанга highlighted
Мапа на Филипините со факти за Северна Замбоанга
Регион Замбоанга (Регион IX)
Главен град Диполог
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 2
 - Општини 25
 - Барангај 691
 - Конгресионални дистрикти 3
Население 27-ма
 - Вкупно (2000) 823.130
 - Густина 124/km² (27-ма)
Површина 8-ма
 - Вкупно 6.618,0 km²
Основана 23 јуни, 1635 и 6 јуни, 1952
Јазици Кебуано, Чавакано, Субанон, Тагалог, Англиски
Гувернер Роландо E. Јебес

Северна Замбоанга е провинција на Филипините која се наоѓа во Замбоанга Регионот на Минданао. Главен град е Диполог. провинцијата се граничи со Јужна Замбоанга и Замбоанга Сибугај на југ и Западен Мисамис на исток. На Северо запад излегува на Сулу Море.

Економија[уреди | уреди извор]

Околу половина од провинцијата е исклучително земјоделска. Пченката, кикириките и оризот се најзастапените култури. Бидејќи според Филипинскиот статистички центар околу 47% од населението се сиромашни, државата се зафати со побрзо инвестирање во оваа провинција, а се со цел да се намали сиромаштијата и да се фати филипинскиот просек.

Географија[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Северна Замбоанга е поделена на 25 општини, 2 града, 691 барангаи и 3 Конгересионални дистрикти.

Градови[уреди | уреди извор]Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Знамето на Северна Замбоанга
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: Erioll world.svg 6°34′50″N, 122°02′16″E