Северин на Купи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Северин на Купи
Severin na Kupi
населба
Северин на Купи, замок "Зрински"
Северин на Купи, замок "Зрински"
Северин на Купи Severin na Kupi is located in Хрватска
Северин на Купи Severin na Kupi
Северин на Купи
Severin na Kupi
Координати: 45°25′N 15°10′E / 45.417° N; 15.167° E / 45.417; 15.167Координати: 45°25′N 15°10′E / 45.417° N; 15.167° E / 45.417; 15.167
Држава Хрватска
ЖупанијаZastava primorsko goranskog kantona.gif Приморско-горска жупанија
Надм. вис.&10000000000000232000000232 м
Население (2011)
 • Вкупно118
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски број51329 Северин на Купи
Северин на Купи, река Купа

Северин на Купи (хрв. Severin na Kupi) е населено место во состав на градот Врбовско, Приморско-горска жупанија, Хрватска.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот одржан попис во 2011. година имало 118 жители.

Број на жители според пописот[1]
1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001 2011
102 166 170 178 162 104 93 98 123 133 128 137 118 209 157 118

Попис 1991.[уреди | уреди извор]

Попис 1991.
Хрвати
  
80,38 %
Срби
  
5,26 %
Албанци
  
4,30 %
Југословени
  
4,30 %
Словенци
  
1,43 %
Црногорци
  
0,95 %
Полјаци
  
0,47 %
неопределени
  
1,91 %
регион. опр.
  
0,95 %
вкупно: 209

Литература[уреди | уреди извор]

  • [1] Сојузен завод за статистика и евиденција ФНРЈ и СФРЈ, попис на населението 1948, 1953, 1961, 1971, 1981. и 1991. година.
  • "Narodnosni i vjerski sastav stanovništva Hrvatske, 1880-1991: po naseljima", autor: Jakov Gelo, izdavač: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske, 1998., ISBN 953-6667-07-X, ISBN 978-953-6667-07-9;

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]