Северен повратник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Северниот повратник на карта на светот.

Северниот повратник (наречен и раков повратник) — замислена кружница на најсеверната географска должина на Земјата на која Сонцето може да дојде нормално на Земјината површина, во зенитот. Оваа појава се јавува при јунскиот сонцестој, кога северната полутопка е во најголема мера наклонета кон Сонцето. На јужната полутопка кружницата што доаѓа нормално на површината се нарекува јужен повратник.

Овие кружници се две од петте напоредници што стојат на картите на светот (другите се северниот поларен круг, јужниот поларен круг и екваторот). Положбата на овие напоредници (освен екваторот) зависи од осниот наклон во однос на орбиталната рамнина.

Повратникот се нарекува и „раков повратник“ поради фактот што во времето на неговото именување Сонцето било во соѕвездието Рак за време на јунскиот сонцестој. Денес сонцето во ова време од годината се јавува во соѕвездието Бик. Промената се должи на појавата наречена прецесија на рамнодениците.

Географија[уреди | уреди извор]

Знаци на автопатот Зарагоза-Викторија во Мексико што ја означуваат положбата на северниот повратник за секоја година од 2005 до 2010.

Моментално (епоха 2011) северниот повратник лежи 23° 26′ 16″ северно од екваторот.[1] Положбата на повратникот не е постојана, туку се поместува на југ со стапка од речиси половина секунда (0,47″ или 15 метри) годишно. Во 1917 г. повратникот се наоѓал точно на 23° 27' СГШ.[2]

На север од повратникот се наоѓаат суптропите и северниот умерен појас. Еквивалентната замислена кружница јужно од екваторот се нарекува јужен повратник, а подрачјето помеѓу нив (со екваторот во средина) се нарекува тропски појас.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, јужниот повратник минува низ следниве места:

Координати Земја, територија, море Белешки
23°26′ СГШ 0°00′ ИГД /  Алжир
23°26′ СГШ 11°51′ ИГД /  Нигер
23°26′ СГШ 12°17′ ИГД /  Либија повратникот го допира најсверната точка на Чад во 23°26′ СГШ 15°59′ ИГД / 
23°26′ СГШ 25°00′ ИГД / Египет Египет
23°26′ СГШ 35°30′ ИГД / Црвено Море
23°26′ СГШ 38°38′ ИГД /  Саудиска Арабија
23°26′ СГШ 52°08′ ИГД /  ОАР само емиратот Абу Даби
23°26′ СГШ 55°24′ ИГД /  Оман
23°26′ СГШ 58°46′ ИГД / Индиски Океан Арапско Море
23°26′ СГШ 68°23′ ИГД / Индија Индија сојузните држави Гуџарат, Раџастан, Мадја Прадеш, Чатисгар, Џарканд и Западен Бенгал
23°26′ СГШ 88°47′ ИГД /  Бангладеш одделите Кулна, Дака и Читагонг
23°26′ СГШ 91°14′ ИГД / Индија Индија сојузната држава Трипура
23°26′ СГШ 91°56′ ИГД /  Бангладеш одделот Читагонг
23°26′ СГШ 92°19′ ИГД / Индија Индија сојузната држава Мизорам
23°26′ СГШ 93°23′ ИГД /  Бурма сој. држава Чин, окрузите Сагаин и Мандалеј и сој. држава Шан
23°26′ СГШ 98°54′ ИГД / Народна Република Кина НР Кина покраините Јинан (минува околу 7 км северно од границата со  Виетнам), Гуангсји и Гуангдунг
23°26′ СГШ 117°08′ ИГД / Тајвански Проток
23°26′ СГШ 120°08′ ИГД /  Тајван окрузите Чиаји и Хуалиен
23°26′ СГШ 121°29′ ИГД / Тихи Океан минува веднаш јужно од островот Некер, Хаваи,  САД
23°26′ СГШ 110°15′ ЗГД /  Мексико сојузната држава Јужна Долна Калифорнија
23°26′ СГШ 109°24′ ЗГД / Калифорниски Залив
23°26′ СГШ 106°35′ ЗГД /  Мексико сојузните држави Синалоа, Дуранго, Закатекас, Сан Луис Потоси, Нов Леон и Тамаулипас
23°26′ СГШ 97°45′ ЗГД / Мексикански Залив
23°26′ СГШ 83°00′ ЗГД / Атлантски Океан минува низ Флоридскиот Проток и каналот Свети Никола
минува веднаш јужно од Ангилјски Насипи ( Бахами)
минува низ каналот Сантарен и во отворено море
23°26′ СГШ 76°00′ ЗГД /  Бахами архипелагот Ексума и островот Лонг Ајленд
23°26′ СГШ 75°10′ ЗГД / Атлантски Океан
23°26′ СГШ 15°57′ ЗГД / Западна Сахара полага право Мароко Мароко
23°26′ СГШ 12°00′ ЗГД /  Мавританија
23°26′ СГШ 6°23′ ЗГД /  Мали
23°26′ СГШ 2°23′ ЗГД /  Алжир

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Повратник во движење (шпански)
 2. Миланковиќевите циклуси и глацијацијата - Државен унверзитет на Монтана (англиски)