Северен Сентинел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Северен Сентинел
North Sentinel Island.jpg
North Sentinel Island in 2009
Географија
МестоБенгалски Залив
Координати11°33′25″ СГШ; 92°14′28″ ИГД / 11.557° СГШ; 92.241° ИГД / 11.557; 92.241Координати: 11°33′25″ СГШ; 92°14′28″ ИГД / 11.557° СГШ; 92.241° ИГД / 11.557; 92.241
АрипелагАндамански Острови
Соседни водни површиниБенгалски Залив
Вкупно острови5
Поголеми острови
  • North Sentinel
  • Constance
Површина59,67 км2[1]
Должина7,8 км
Ширина7,0 км
Брегова линија31,6 км
Највисоко издигнување122 м
Управување
Union territoryAndaman and Nicobar
DistrictSouth Andaman
TehsilPort Blair Tehsil[2]
Демографија
ДемонимСентинелци
Население39[3] (2018)
(actual population highly uncertain) May be as high as 400
Етнички групиСентинелци
Дополнителни податоци
PIN744202[4]
ISO codeIN-AN-00[5]
Официјална мрежна странаand.nic.in
Avg. summer temperature30.2 °C (86.4 °F)
Avg. winter temperature23.0 °C (73.4 °F)
Census Code35.639.0004
  1. „Forest Statistics“ (PDF). Department of Environment & Forests Andaman & Nicobar Islands. стр. 7. конс. 18 December 2016. 
  2. „Andaman and Nicobar Islands Census 2011“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на August 28, 2017. 
  3. Mysterious ‘lost’ tribe kills US tourist“, „news.com.au“, 22 ноември 2018 (посет. 22 ноември 2018 г).
  4. „A&N Islands – Pincodes“. 22 September 2016. Архивирано од изворникот на 23 March 2014. конс. 22 September 2016. 
  5. Registration Plate Numbers added to ISO Code