Северен Минданао

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Северен Минданао Регион)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Регион X
Северен Минданао
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
Country Филипини
Островкс група {{{island_group}}}
Админ. центар Кагајан де Оро Сити
Површина
 • Вкупна 16,924.9 km2 (6,534.7 sq mi)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно 3,505,708
 • Густина 210/km2 (540/sq mi)
Часовен појас PST (UTC+8)
ISO 3166 PH-10
Покраини 5
Градови 8
Општини 85
Барангаи 2.020
Конг. окрузи 11
Јазици себуански, маранајски, манопски и др.

Северен Минданао (фил.: Hilagang Mindanao) или Регион Х е еден од 17-те региони на Филипините кој е сместе на островот Минданао. Се состои од 5 провинции и главен регионален центар е Кагајан де Оро Сити.


Провинции[уреди | уреди извор]

провинција/Град Главен град Население
(2000)
Површина
(km²)
Густина
(на km²)
Букиднон Малајбалај Сити 1.060.265 8.293,8 127,8
Камигин Мамбахао 74.232 229,8 323,0
Северен Ланао Тубот 473.062 2.278,6 207,6
Западен Мисамис Ороквета Сити 486.723 1.939,3 251,0
Источен Мисамис Кагајан де Оро Сити 664.338 3.081,1 215,6
Кагајан де Оро Сити 461.877 488,86 944,8
Илиган Сити 355.061 813,37 479,5


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политичка карта на Северен Минданао