Северноказахстанска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Северноказахстанска област
Солтүстік Қазақстан облысы
Северо-Казахстанская область
Област
Грб на Северноказахстанска област
Грб
Северен Казахстан на карта на Казахстан
Северен Казахстан на карта на Казахстан
Координати: 54°53′ СГШ 69°10′ ИГД / 
Држава Казахстан
Админ. центар Петропавловск
Управа
 • Управник Серик Вилјалов
Површина[1]
 • Вкупна 98.040 км2
Население (2005-01-01)[1]
 • Вкупно 665.800
 • Густина 6.7.911.056.711.546.0/km2
Часовен појас источен (UTC+6)
 • Лете (DST) не се применува (UTC+6)
Поштенски број 150000
Повикувачки број +7 (715)
ISO 3166 KZ-SEV
Рег. таб. T
Окрузи 13
CitiesГрадови 5
Села 208
Мреж. место http://www.sko.kz

Северен Казахстан (казашки: Солтүстік Қазақстан облысы, руски: Северо-Казахстанская область) — една од 14-те области во Казахстан. Главен град е Петропавловск со население од 193.300 жители Вкупното население на облата брои 665.800 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]