Северен Гренланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Северен Гренланд
nord Grønland
Колонија на Данска-Норвешка (1728?-1814)
Колонија на Данска (1814-1950)
1728?-1950
Знаме Грб
Знаме на Данска Грб
Местоположба на Северен Гренланд
Северен Гренланд во темнозелено. Јужен Гренланд во светлозелено. Данска во зелено.
Управа Монархија
Монарх
 -  1728-1730 Фредрик IV (прв)
 -  1947-1950 Фредрик IX (последен)
Гувернер/ Кралски инспектори
 -  1782–1786 Јохан Фредрих Швабе (прв)
 -  1945–1950 Карл Фредрик Симони (последен)
Историја
 -  Основана 1728?
 -  Укината 1950
Денес во  Данска

Северен Гренланд била колонија на Данска до 1950 година. Колонијата го заземала северниот дел на островот Гренланд. Седиште на оваа колонија бил градот Кекертарсуак, тогаш познат како Годхавен.[1] Најјужно населено место на колонијата бил Асијат. Јужниот дел на островот го заземал колонијата Јужен Гренланд и нивната граница одела по напоредникот 68°.[2]

Северен Гренланд бил обединет со Јужен Гренланд во 1950 година,[3] и седиште на новата колонија бил градот Нук, тогаш именуван како Готхоб.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brewster, David. "Greenland". The Edinburgh Encyclopedia, Vol 10. J. & E. Parker, 1832.
  2. James Bell: A System of Geography. Glasgow 1892 p. 281 CHAP. III-GREENLAND.
  3. Etableringen af Landsrådene <the creation of local councils of Greenland, 1911-2011>, cites the laws of 27 May 1850 merging both local councils, with an election in 1951.