Северен Брег (округ во Гамбија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположбата на округот Северен Брег во Гамбија

Северниот Бреф (North Bank) е еден од шестте окрузи во Гамбија. Административен центар е Кереван.

Области[уреди | уреди извор]

Средна Река е поделена на 6 области:

Население[уреди | уреди извор]

Година Бр. жители
1963. 63.045
1973. 93.388
1983. 112.225
1993. 156.462
2003. 172.806
2005. 175.564
2006. 176.793
2007. 177.911
2008. 178.704

Видете уште и[уреди | уреди извор]