Северен Бахр ел Газал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Северен Бахр ел Газал
Northern Bahr el Ghazal
شمال بحر الغزال
сојузна држава
Час во природа во Северен Бахр ел Газал
Час во природа во Северен Бахр ел Газал
Местоположба во Јужен Судан.
Местоположба во Јужен Судан.
Координати: 8°44′ СГШ 26°54′ ИГД / 
Држава  Јужен Судан
Регион Бахр ел Газал
Гл. град Авеил
Површина
 • Вкупна 30.543 км2
Население (2008)
 • Вкупно 720.898
 • Густина 23,6/км2
Часовен појас EAT (UTC+3)

Северен Бахр ел Газал (арапски: شمال بحر الغزال/Šamāl Baḥr al-Ğazāl, англиски: Northern Bahr el Ghazal) е една од десетте сојузни држави во Јужен Судан. Државата има околу 30,543 km²[1] и е дел од регионот Бахр ел Газал. На север државата се граничи со Дарфур, на запад и југ се граничи со Западен Бахр ел Газал, а на исток се граничи со Варап и Абиеј. Главен град на сојузната држава е Авеил.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Северен Бахр ел Газал е поделен на окрузи:

  • Авеил Западен Округ
  • Авеил Северен Округ
  • Авеил Источен Округ
  • Авеил Југозападен Округ
  • Авеил Јужен Округ

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]