Северен Андамански Остров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северен Андамански Остров
Мапа на Северниот Андамански Остров
Географија
МестоБенгалски Залив
АрхипелагАндамански Острови
Соседни водни површиниИндиски Океан
Површина1.317 км2[1]
Должина80 км
Ширина26 км
Брегова линија366 км
Највисоко издигнување731 м[2]
Највисока точкаСедл пик
Управување
ОбластАдминистративна зона на Северниот и Средниот Андамански Остров
Островска групаАндамански Острови
Островска подгрупаГолеми Андамански Острови
ТалукДиглипур Талук
Најголема населбаДиглипур (pop. 15,000)
Демографија
Население42541 (2011)
Густина32,3 /km2 (837 /sq mi)
Етнички групиИндијци, Андаманци
Дополнителни податоци
Часовен појас
PIN744202[3]
Телефонски код031927 [4]
ISO codeIN-AN-00[5]
Мреж. местоand.nic.in
Писменост84.4%
Просечна летна температура30.2 °C (86.4 °F)
Просечна зимска температура23.0 °C (73.4 °F)
Полов сооднос1.2/
Пописен код35.639.0004
Службени јазициХинди, Англиски

Северниот Андамански Остров е северен остров на Големата Андаманска островска група од Андаманските Острови. Тој ѝ припаѓа на административната зона на Северниот и Средниот Андамански Остров и е дел од индиската територија на Андаманските и Никобарските Острови. Островот се наоѓа на 137 км оддалеченост од Порт Блер.

Географија[уреди | уреди извор]

Островот ѝ припаѓа на Големата Андаманска островска група и се наоѓа северно од Средниот Андамански Остров. Околу него се наоѓаат многу мали островчиња. Главен град на островот е Диглипур.

Островот порано бил населен од домородното население Големи Андаманци, кои денес повеќе ги нема,[6] така да денешното население се мигранти од Индија и нивните потомци.[7]

На овој остров се наоѓа највисокиот врв на целиот Андамански Архипелаг, Седл пик, со 731 метри надморска височина.[8][9]

Северниот Андамански Остров често е погодуван од силни земјотреси, а во 2004 година тој беше поплавен од цунамито предизвикано од земјотресот во Индискиот Океан.[10]

Администрација[уреди | уреди извор]

Островот е под административно управување од Диглипур.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Постои мало пристаниште кај Дургапур, кое е шест километри северно од главниот град Диглипур, а има редовна линија од Порт Блер.

Економија[уреди | уреди извор]

Северниот Андамански Остров е познат по морскиот екосистем, а на островот главното стопанство е одгледувањето на ориз и портокали.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Islandwise Area and Population - 2011 Census“ (PDF). Government of Andaman.
  2. Предлошка:Cite enroute
  3. „A&N Islands - Pincodes“. 22 September 2016. Архивирано од изворникот на 23 March 2014. Посетено на 22 September 2016.
  4. „STD Codes of Andaman and Nicobar“. allcodesindia.in. Архивирано од изворникот на 2019-10-17. Посетено на 2016-09-23.
  5. Registration Plate Numbers added to ISO Code
  6. „Language lost as last member of Andaman tribe dies“ (англиски). 2010-02-05. ISSN 0307-1235. Посетено на 2018-12-02.
  7. „Chapter 7: Numbers“. 2012-05-31. Архивирано од изворникот на 2012-05-31. Посетено на 2018-12-02.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  8. „Andaman Nicobar Tour Packages at Affordable Prices - Exclusive Deals“. www.excitingandaman.com. Архивирано од изворникот на 2018-12-25. Посетено на 2018-12-02.
  9. Commission, India Planning (2008). Andaman and Nicobar Islands, Development Report (англиски). Academic Foundation. ISBN 9788171886524.
  10. Glenday, Craig (2014-04-29). Glenday, Craig (уред.). Guinness World Records 2014 (англиски) (Reprint. изд.). Bantam. ISBN 9780553390551.CS1-одржување: датум и година (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]