Себастијано Роси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Себастијано Роси
Лични податоци
Полно име Себастијано Роси
Роден на 20 јули 1964(1964-07-20)(59 г.)
Роден во Чезена, Италија
Држава Италија Италија
Висина &100000000000001970000001,97 м
Играчки податоци
Позиција голман
Повлекување 2003 (38 г.)
Младинска кариера
Чезена Чезена
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1982-1990 Чезена Чезена 127 (0)
1982-1983Форли Форли 11 (0)
1984-1985Емполи Емполи 0 (0)
1985-1986Рондинела Рондинела 28 (0)
1990-2002 Милан Милан 240 (0)
2002-2003 Перуџа Перуџа 12 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 23 април 2021.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 23 април 2021

Себастијано Роси (роден на 20 јули 1964 година, во Чезена) — италијански поранешен фудбалер, кој играл на позицијата голман.

Како стандарен првотимец на голот на Милан во првата половина на 1990-тите, тој со миланскиот клуб освоил бројни титули вклучувајќи пет скудета (1991-1992, 1992-1993, 1993-1994, 1995-1996, 1998-1999), три Суперкупа на Италија (1992, 1993, 1994), еден Интерконтинентален куп (1990), два Суперкупа на УЕФА (1990, 1994) и еден наслов во Лигата на шампионите (1993-1994). Од 1994 до 2016 година, тој го држел апсолутниот рекорд за најмногу минути без примен гол во Серија А во ерата на една група.[1]

Тој, исто така, важел за еден од најдобрите италијански голмани на својата генерација, и бил вклучен во рангирањето на IFFHS каде го зазел 45-тото место на најдобрите голмани во периодот 1987-2011 година.[2] И покрај богатата ризница на освоени трофеи, тој никогаш не го облекол дресот на италијанската репрезентација, и покрај тоа што добил два повика во 1994 година.

Титули[уреди | уреди извор]

Италија Милан[уреди | уреди извор]

1991-1992, 1992-1993, 1993-1994, 1995-1996, 1998-1999
1992, 1993, 1994
1993-1994
1990, 1994
1990

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Record di imbattibilità per Buffon: 974'. 20 март 2016. Архивирано од изворникот на 2017-08-02. Посетено на 2022-01-22.
  2. „Nazionale, Ranking Fifa: Italia stabile al 4º posto. Iffhs, Buffon nominato miglior portiere“. 17 јануари 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]