Св. пророк Авакум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пророкот Авакум

Св. пророк Авакум е еден од старозаветните пророци.

Животопис[уреди | уреди извор]

Пророкот Авакум живеел шест века пред Исус Христос и ги предвидел падот на Ерусалим, опустошувањето на градот и на храмот, како и вавилонското ропство на Евреите. По опустошувањето на Ерусалим, тој останал да живее во Јудеја (денешен Израел) и работел како земјоделец. Според преданието, св. пророк Авакум починал во длабока старост.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Верски календар“, Дневник, година XVIII, број 5642, понеделник, 15 декември 2014, стр. 24.