Св. Никола (Новаци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Никола
археолошко наоѓалиште
Св. Никола is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Никола
Св. Никола
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°44′13″N 20°53′36″E / 41.73694° СГШ; 20.89333° ИГД / 41.73694; 20.89333Координати: 41°44′13″N 20°53′36″E / 41.73694° СГШ; 20.89333° ИГД / 41.73694; 20.89333
Основни податоци
Име Св. Никола
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Никола е археолошки локалитет во гостиварско. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Тука се наоѓаат урнатини од еднокорабна црква посветена на Св. Никола, од XVI век. Пред Втората светска војна од неа се извадени оригинални фрески и пренесени во тогашниот црковен музеј во Скопје, а денес во Музејот на Македонија. Околу црквата се гледаат гробови од камени плочи поставени во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069