Св. Недела - Блатец (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Света Недела
археолошко наоѓалиште
Света Недела is located in Македонија
Света Недела
Местоположба на Света Недела во Македонија
Местоположба Координати: Недостасува географска ширина
Координати: Координати: Недостасува географска ширина
{{#coordinates:}}: неважечка гео. ширина
Основни податоци
Име Света Недела
Место Блатец
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период римско време
Портал „Археологија“

Археолошкото наоѓалиште Света Недела е могила од римското време. Се наоѓа северно од селото Блатец, на левиот брег на реката Осојница. Висока е 10 м, а во основата има пречник од околу 60 м. На површината се гледаат гробови со камени конструкции, поставени во правец исток-запад, секундарно вкопани во средновековието. Според исказите на К. Костадинов, пред 40 години могилата била прекопана по средината, при што биле најдени метални предмети кои не се зачувани.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Други археолошки наоѓалишта во околината на Виница.

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]