Св. Недела - Блатец (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Света Недела
Света Недела is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Света Недела
Света Недела
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Света Недела
Место Блатец
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период римско време
Портал:Археологија

Археолошкиот локалитет Света Недела е могила од римското време. Се наоѓа северно од селото Блатец, на левиот брег на реката Осојница. Висока е 10 м, а во основата има пречник од околу 60 м. На површината се гледаат гробови со камени конструкции, поставени во правец исток-запад, секундарно вкопани во средновековието. Според исказите на К. Костадинов, пред 40 години могилата била прекопана по средината, при што биле најдени метални предмети кои не се зачувани.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Други археолошки локалитети во околината на Виница.


Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]