Св. Илија (Алакинце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Илија
археолошко наоѓалиште
Св. Илија is located in Археолошки локалитет во Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Св. Илија
Св. Илија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба Координати: Недостасува географска ширина
Координати: Координати: Недостасува географска ширина
{{#coordinates:}}: неважечка гео. ширина
Основни податоци
Име Св. Илија
Место Алакинце
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период Среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Илија, е средновековна црква. Се наоѓа на 300 метрисеверно од селото. Претставува висок рид на кој има вкопан крст од камен. Местото се почитува како свето. (С.Д.,Д.И.)[1][2]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за Национална Историја, III-1, Скопје 1959