Св. Богородица (Алакинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Св. Богородица (Алакинце))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Богородица
археолошко наоѓалиште
Св. Богородица is located in Македонија
Св. Богородица
Местоположба на Св. Богородица во Македонија
Местоположба 41°56′42″N 21°52′54″E / 41.94500° N; 21.88167° E / 41.94500; 21.88167Координати: 41°56′42″N 21°52′54″E / 41.94500° N; 21.88167° E / 41.94500; 21.88167
Основни податоци
Име Св. Богородица
Место Алакинци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период Среден век
Портал „Археологија“

Св. Богородица, средновековна црква. Се наоѓа на околу 700 метри северно од селото и има мали димензии.(С.Д.,Д.И.)[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за национална Историја, III-1, Скопје 1959