Свети Ахил (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Св. Ахил (остров))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Свети Ахил (појаснување)
Поглед на Свети Ахил преку понтонскиот мост
Остатоци од базиликата „Свети Ахил“ на Цар Самоил

Свети Ахил — остров во Малото Преспанско Езеро со должина од околу 1.700 метри. Највисоко место е врвот Кале (1.025 м).

Островот бил населен уште од антиката. Во југозападниот дел се пронајдени остатоци од античката македонска населба Лика. Во средниот век тука бил главниот град на Самоиловата држава, градот Преспа, како и дворците на царот Самоил.

Денес единствено населено место на островот е истоименото село Ахил. Претставува мала населба од неколку куќи. Во почетокот на XX век имало 4 куќи, најголемата од нив припаѓала на родот Марковци, којшто претставувал задруга од 70 членови. Друго стара семејство се Петковци, чијшто наследници и денес живеат таму. Во 1907 година селото веќе броело 7 куќи. Месното население верува дека бројот на куќите не смее да надмине 11, така што ако биде изградена 12 таа се руши. Тоа е зошто некогаш имало 12 цркви, и поради тоа местото се смета за свето и не треба да го продолжува човечкиот грев. Црквите што постоеле имале следниве имиња:

  • Свети Никола
  • Свети Георги
  • Свети Атана во местото Фојка
  • Спасова црква во местото Спас
  • Свети Димитар
  • Дванаесет Апостоли
  • Света Богородица
  • Свети Ахил
  • Света Марина

Поврзано[уреди | уреди извор]