Св. Атанасија (Враниште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Атанасија
археолошко наоѓалиште
Св. Атанасија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Атанасија
Св. Атанасија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417Координати: 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417
Основни податоци
Име Св. Атанасија
Место Враниште
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (гроб).svg гроб

Период доцен среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Атанасија е археолошки локалитет во близина на струшкото село Враниште. Локалитетит претставува црква и гробишта од доцниот среден век. Се наоѓа на околу 1 км западно од селото, на педесетина метри од стариот пат од Струга за Дебар, каде се гледаат темели од поголем сакрален објект. При обработувањето на земјата, мештаните откриле ѕидови градени од кршен камен и варов малтер. Во непосредна близина се откриени и камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.