Св. Јован Бигорски (Ростуша)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Св. Јован Бигорски
археолошко наоѓалиште
Св. Јован Бигорски is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Јован Бигорски
Св. Јован Бигорски
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°37′10″N 20°36′29″E / 41.61944° СГШ; 20.60806° ИГД / 41.61944; 20.60806Координати: 41°37′10″N 20°36′29″E / 41.61944° СГШ; 20.60806° ИГД / 41.61944; 20.60806
Основни податоци
Име Св. Јован Бигорски
Место Ростуша
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Јован Бигорски е археолошки локалитет во гостиварското село Ростуша. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа високо над левиот брег на реката Радика, спроти селата Требиште и Велебрдо во самиот манастирскиот комплекс Бигорски Манастир. Врз основа на историските извори, а особено со археолошките ископувања изведени во текот на 1982/83 година од страна на Републичкиот завод за заштита на спомениците на културата се констатирани повеќе фази на градба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069