Свјентохловице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Свјентохловице
Swietochlowice.JPG
Знаме на Свјентохловице
Знаме
Грб на Свјентохловице
Грб
Свјентохловице се наоѓа во Полска
Свјентохловице
Координати: 50°17′ СГШ 18°54′ ИГД / 
Земја Полска
Војводство Шлезиско војводство
Повијат Свјентохловски регион
Основање 14 век
Како град од 1947
Управа
 • Претседател Давид Костемпски
Површина
 • Градска 13,31 км2
Население (2013)
 • Градско 53.150
 • Густина 39.932.381.667.919/km2
 • Градска 2.746.000
 • Метро 4.620.624
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски код 41-600 to 41-608
Повик. бр. +48 32
Регистарски  таблички SW
Мреж. место swietochlowice.pl

Свјентохловице (полски: Świętochłowice — град кој се наоѓа во Полска, во Шлезиското војводство, со население од 53,150 жители според податоци од 2013 година. Свјентохловице е седиште на Свјентохловскиот регион.