Сволвер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сволвер (норвешки: Svolvær) е административен центар на општината Воган во округот Нурлан, Северна Норвешка. Зафаќа површина од 2,17 км². Населението на општината изнесува 9.200, додека пак во градот живеат 4.185 жители.