Свијатослав Забелин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свијатослав Забелин
Забелин во 2017 година
Роден(а)1950 (воз. 72–73 г.)
НационалностРусин
Познат(а) поеколог
НаградиЕколошка награда Голдман (1993)

Свијатослав Забелин (роден 1950 година) е руски екологист. Тој е основач на еколошката мрежа Социо-еколошка унија. Тој бил награден со Голдман еколошка награда во 1993 година.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Howe, Marvine (19 April 1993). „Chronicle“. The New York Times. Посетено на 4 мај 2021.
  2. „Sviatoslav Zabelin. 1993 Goldman Prize Recipient, Europe“. www.goldmanprize.org. Посетено на 10 April 2016.