Прејди на содржината

Свиткување на лажица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гај Бавли витка лажичка

Свиткување на лажица е име за очигледна деформација на објект, посебно од метален прибор за јадење, без никаква физичка сила. Тоа е честа форма на сценска магија или илузија.

Свиткувањето на лажица привлекло големо медијско внимание во 1970 кога некои луѓе тврделе дека имаат способност да предизвикаат таква појава со помош на паранормална психичка моќ. Најзначаен илузионист за ова бил Ури Гелер кој објавил многу свиткани метални лажици, како и уште неколку други свиткани метални објекти[1]. Најчест начин на свиткување на лажица е да се свитка со прсти. Кога постапката на свиткување се завршува, предметот најчесто се свиткува тамо каде тој е најтенок. Ова е чест илузионистички трик. Изведувачот го свртува вниманието на публиката додека со физичка сила го витка предмететот[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gardner 1983, стр. 179-184
  2. Emery, C. Eugene, Jr. (1987). „Catching Geller in the Act“. The Providence Sunday Journal. Архивирано од изворникот (Reprint, hosted by permission) на 2011-07-16. Посетено на 30 мај 2007.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Gardner, Martin (1983). Science: Good, Bad and Bogus. Oxford University Press. стр. 179–184. ISBN 978-0-19-286037-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]