Свиреж во осум

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Свиреж во осум“ (српски: Звиждук у осам) — филм на режисерот Сава Мрмак од 1962 година. Главните улоги ги играат: Ѓорѓе Марјановиќ, Јованка Бјегојевиќ, Јелена Жигон. Филмот бил инспириран од истоимениот албум на познатиот пејач Ѓорѓе Марјановиќ, кој во тоа време бил на врвот на популарноста.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Филмот претставува комбинација на драма, комедија и мјузикл, а во него се прикажува настојувањето на една филмска екипа да сними сериозна драма. Меѓутоа, инвеститорите се согласуваат да дадат пари само ако се сними нешто смешно. Така, замислената драма полека се претвора во комедија.

Наводи[уреди | уреди извор]