Прејди на содржината

Свинбернов Леден Гребен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свинебернов Леден Гребен во рамките на Антарктик
Свинебернов Леден Гребен
Местоположба на гребенот
Карта на подрачјето на Свинберновиот Леден Гребен.

Свинбернов Леден Гребен (77°10′S 153°55′W / 77.167° ЈГШ; 153.917° ЗГД / -77.167; -153.917 ) — леден гребен северно од полуостровот Едвард VII и Александрините Планини во јужниот дел на Салцбергеровиот Залив, Антарктик. Ледениот гребен е долг 32 км и широк 8 км и се протега од Фишеровиот Остров до Белите Острови. Фотографиран е од авион и мапиран од Бердовата антарктичка експедиција, 1928–30. Наречен е по капетанот Х.В. Свинберн Помладиот, заменик командант и началник на Генералштабот на Американските поморски сили за поддршка, за време на операцијата „Дип фриз“ во 1970 и 1971 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Swinburne Ice Shelf“. Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Посетено на 2009-11-13.

 Оваа статија содржи материјал во јавна сопственост од Геолошкиот топографски институт на САД (USGS) — документ: „Свинбернов Леден Гребен“ (содржини од Информативниот систем за географски имиња). (англиски)