Светски куп во алпско скијање

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светскиот куп во алпско скијање е натпреварување во повеќе дисциплини во алпско скијање организирани од Меѓународната скијачка федерација (ФИС). Купот за прв пат се одржал во 1966 година,[1] и пролетта 1967 година по Конгресот на ФИС во Бејрут станал официјален настан во рамките на ФИС. Првата скијачка трка од Светскиот куп се одржала на 5 јануари 1967 година во Берхтесгаден, Западна Германија. Жан-Клод Кили од Франција и Ненси Грин од Канада биле првите победници во генерален пласман.

Правила[уреди | уреди извор]

Натпреварувачите се обидуваат да постигнат најдобро време во четири дисциплини: слалом, велеслалом, супер Г и спуст. Петата дисциплина, алпска комбинација опфаќа две трки во спуст и слалом. На почетокот на Светскиот куп имало само трки во слалом, велеслалом и спуст. Комбинациите биле воведени во сезоната 1974-75, а супервелеслаломот во сезоната 1982-1983. Сегашниот систем на бодување бил воведен во сезоната 1991-92. На секоја трка, поени се доделуваат на 30-те најдобри: 100 поени за победникот, 80 за второ место, 60 за трето, до 1 поен за 30-то место. Скијачот со најмногу поени на крајот од сезоната го освојува Купот и трофеј Кристален глобус со тежина од 9 килограми.[2] Награди се доделуваат и за секоја поединечна дисциплина заедно со помал (3,5 кг) кристален глобус.

Светскиот куп се одржува секоја година и се смета за врвно натпреварување во алпско скијање. Многумина сметаат дека Светскиот куп е повредна титула од Олимписките игри (кои се одржуваат на секои 4 години) или Светското првенство (се одржува на две години), бидејќи од натпреварувачот се бара да скија на исклучително високо ниво во неколку дисциплини во текот на сезоната, а не да победи на само една трка.[3]

Трките најчесто се одржуваат во скијачките центри на Алпите, со редовни трки и во Скандинавија, Северна Америка и источна Азија. Исто така, неколку трки се одржани на јужната полутопка. Натпревари од Светскиот куп се одржани во 25 земји: Австралија, Австрија, Андора, Аргентина, Босна и Херцеговина, Бугарија, Германија, Италија, Јапонија, Јужна Кореја, Канада, Нов Зеланд, Норвешка, Полска, Русија, Словачка, Словенија, Финска, Франција, Хрватска, Чешка, Шпанија, Шведска, Швајцарија и САД.[4] (Сите трки од Светскиот куп на кои домаќин била Босна се одржале кога таа сè уште била дел од Југославија.)

Победници во генерален пласман[уреди | уреди извор]

Список на сите освојувачи на Големиот кристален глобус во генералниот пласман на Светскиот куп во машка и женска конкуренција од првата сезона 1967 година до денес.

Година Мажи Жени
Име Држава Име Држава
1967. Жан-Клод Кили  Франција Ненси Грин  Канада
1968. Жан-Клод Кили (2)  Франција Ненси Грин (2)  Канада
1968/69. Карл Шранц  Австрија Гертруде Габл  Австрија
1969/70. Карл Шранц (2)  Австрија Мишел Жако  Франција
1970/71. Густав Тени  Италија Анемари Мозер-Прел  Австрија
1971/72. Густав Тени (2)  Италија Анемари Мозер-Прел (2)  Австрија
1972/73. Густав Тени (3)  Италија Анемари Мозер-Прел (3)  Австрија
1973/74. Пјеро Грос  Италија Анемари Мозер-Прел (4)  Австрија
1974/75. Густав Тени (4)  Италија Анемари Мозер-Прел (5)  Австрија
1975/76. Ингемар Стенмарк  Шведска Рози Митермајер  Германија
1976/77. Ингемар Стенмарк (2)  Шведска Лиз-Мари Мореро  Швајцарија
1977/78. Ингемар Стенмарк (3)  Шведска Хани Венцел  Лихтенштајн
1978/79. Петер Лишер  Швајцарија Анемари Мозер-Прел (6)  Австрија
1979/80. Андреас Венцел  Лихтенштајн Хани Венцел (2)  Лихтенштајн
1980/81. Фил Мер  САД Мари-Терез Надиг  Швајцарија
1981/82. Фил Мер (2)  САД Ерика Хес  Швајцарија
1982/83. Фил Мер (3)  САД Тамара Макини  САД
1983/84. Пирмин Цурбриген  Швајцарија Ерика Хес (2)  Швајцарија
1984/85. Марк Џирардели  Луксембург Микела Фиџини  Швајцарија
1985/86. Марк Џирардели (2)  Луксембург Марија Вализер  Швајцарија
1986/87. Пирмин Цурбриген (2)  Швајцарија Марија Вализер (2)  Швајцарија
1987/88. Пирмин Цурбриген (3)  Швајцарија Микела Фиђини (2)  Швајцарија
1988/89. Марк Џирардели (3)  Луксембург Френи Шнајдер  Швајцарија
1989/90. Пирмин Цурбриген (4)  Швајцарија Петра Кронбергер  Австрија
1990/91. Марк Џирардели (4)  Луксембург Петра Кронбергер (2)  Австрија
1991/92. Паул Акола  Швајцарија Петра Кронбергер (3)  Австрија
1992/93. Марк Џирардели (5)  Луксембург Анита Вахтер  Австрија
1993/94. Кјетил Андре Омот  Норвешка Френи Шнајдер (2)  Швајцарија
1994/95. Алберто Томба  Италија Френи Шнајдер (3)  Швајцарија
1995/96. Ласе Ќус  Норвешка Катја Зајцингер  Германија
1996/97. Лик Алфан  Франција Пернила Виберг  Шведска
1997/98. Херман Мајер  Австрија Катја Зајцингер (2)  Германија
1998/99. Ласе Ќус (2)  Норвешка Александра Мајсницер  Австрија
1999/2000. Херман Мајер (2)  Австрија Ренате Гечл  Австрија
2000/01. Херман Мајер (3)  Австрија Јаница Костелиќ  Хрватска
2001/02. Штефан Еберхартер  Австрија Михаела Дорфмајстер  Австрија
2002/03. Штефан Еберхартер (2)  Австрија Јаница Костелиќ (2)  Хрватска
2003/04. Херман Мајер (4)  Австрија Ања Персон  Шведска
2004/05. Боди Милер  САД Ања Персон (2)  Шведска
2005/06. Бенјамин Рајх  Австрија Јаница Костелиќ (3)  Хрватска
2006/07. Аксел Лунд Свиндал  Норвешка Никол Хосп  Австрија
2007/08. Боди Милер (2)  САД Линдзи Вон  САД
2008/09. Аксел Лунд Свиндал (2)  Норвешка Линдзи Вон (2)  САД
2009/10. Карло Јанка  Швајцарија Линдзи Вон (3)  САД
2010/11. Ивица Костелиќ  Хрватска Марија Риш  Германија
2011/12. Марсел Хиршер  Австрија Линдзи Вон (4)  САД
2012/13. Марсел Хиршер (2)  Австрија Тина Мазе  Словенија
2013/14. Марсел Хиршер (3)  Австрија Ана Фенингер  Австрија
2014/15. Марсел Хиршер (4)  Австрија Ана Фенингер (2)  Австрија
2015/16. Марсел Хиршер (5)  Австрија Лара Гут  Швајцарија
2016/17. Марсел Хиршер (6)  Австрија Микаела Шифрин  САД
2017/18. Марсел Хиршер (7)  Австрија Микаела Шифрин (2)  САД
2018/19. Марсел Хиршер  Австрија (8) Микаела Шифрин (3)  САД
2019/20 Александер Амод Килд  Норвешка Федерика Брињоне  Италија
2020/21 Алексис Пентиро  Франција Петра Влахова  Словачка
2021/22 Марко Одермат  Швајцарија Микаела Шифрин (4)  САД

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lang, Serge (1986). 21 Years of World Cup Ski Racing. Johnson Books / James Wotton. ISBN 1-55566-009-6. Also available under ISBN 0-246-13116-0.
  2. „FIS NewsFlash, Edition 72, April 26th, 2006“. Архивирано од изворникот на 2007-09-30. Посетено на 2019-08-15.
  3. Lang, Patrick. „World Cup History: The FIS Alpine Skiing World Cup“. Посетено на 14 December 2008.
  4. „FIS: Complete Calendar of Alpine Ski World Cup Races“. Архивирано од изворникот на 30 July 2012. Посетено на 12 February 2012.