Светски ден на штедењето

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Порцеланско касе-прасе

Светскиот ден на штедењето е воведен на 31 октомври 1924 г. во текот на Првиот меѓународен конгрес на штедилниците (Светско душтво на штедилници) во Милано, Италија. На последниот ден од конгресот, проф. Равица го прогласил тој ден за меѓународен ден на штедењето.

Идејата наишла на одобрение од 29 земји кои сакале да ја потсетат светската јавност на штедење, и важноста на штедењето за економијата и поединецот. Празникот се одбележува 31 октомври, освен во земјите кајшто тој ден е државен празник. На тој ден банките се отворени, за граѓаните да можат да внесат средства на својата штедна сметка.

Покрај горенаведеното, во Република Македонија синдикатот на финансиските организации доделува награди и пофалници за најдобрите работници од оваа дејност[1].

Занимливости[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Банкарите го одбележаа Меѓународниот ден на штедењето“. Влада на РМ. Посетено на 15 октомври 2010. (македонски)