Светска турнеја UCI 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светска турнеја UCI 2019
Десетто издание на Светска турнеја UCI
Лого на Светската турнеја {!}alt=Logo
Лого на Светската турнеја
Детали
Датуми15 јануари – 20 октомври
МестаАвстралија, Европа, Азија и Северна Америка
Трки38
2018
2020


Светска турнеја UCI 2019 — низа трки предвидени во сезоната 2019, кои вклучуваат триесет и осум друмски велосипедски настани во текот на сезоната 2019.[1] Прв пат откако е започнат системот за рангирање од страна на Меѓународниот велосипедистички сојуз (UCI) во 2009 година, нема да биде систем за бодување сам за себе.

Натпреварувањето е предвидено да започне со воведната етапа на Тур Даун Андер на 15 јануари и е предвидено да заврши со последната етапа на Трката околу Гуангси на 20 октомври.[1][2]

Британецот Сајмон Јејтс бил бранител на титулата.[3]

Настани[уреди | уреди извор]

Календарот за 2019 првично бил објавен во јуни 2018 година,[1] каде Трката Абу Даби била заменета со Трката ОАЕ откако се споила со Трката Дубаи. Во септември 2018 година, Три дена Брухе-Де Пане била унапредена во трка од Светска турнеја,[4] откако била трка 1.HC во 2018 година. Во ноември 2018 година, Трката околу Турција била најавена дека се префрла во април,[2] откако претходните две изданија се одржале во октомври

Трки во Светската турнеја UCI 2019[1]
Трка Датум Победник Втор Трет Етапни бодови Бодови за предводникот
Австралија Тур Даун Андер 15–20 јануари  Дарил Импи (ЈАР) 500 бода  Ричи Порт (АВС) 400 бода  Ваут Пулс (ХОЛ) 325 бода 60, 25, 10 10 бода
Австралија Голема океанска друмска трка 27 јануари  Елија Вивијани (ИТА) 300 бода  Кејлеб Јуан (АВС) 250 бода  Дарил Импи (ЈАР) 215 бода Н/П
ОАР Трка ОАЕ 24 февруари – 2 март  Примож Роглич (СЛО) 300 бода  Алехандро Валверде (ШПА) 250 бода  Давид Годи (ФРА) 215 бода 40, 15, 6 6 бода
Белгија Омлоп Хет Ниусблад 2 март  Здењек Штибар (ЧЕШ) 300 бода  Грег ван Авермет (БЕЛ) 250 бода  Тим Веленс (БЕЛ) 215 бода Н/П
Италија Страде Бјанке 9 март  Жилијан Алафилип (ФРА) 400 бода  Јакоб Фуглсанг (ДАН) 320 бода  Ваут ван Ерт (БЕЛ) 260 бода Н/П
Франција Париз-Ница 10–17 март  Еган Бернал (КОЛ) 500 бода  Наиро Кинтана (КОЛ) 400 бода  Михал Квјатковски (ПОЛ) 325 бода 60, 25, 10 10 бода
Италија Тирено-Адријатико 13–19 март  Примож Роглич (СЛО) 500 бода  Адам Јејтс (ВБР) 400 бода  Јакоб Фуглсанг (ДАН) 325 бода 60, 25, 10 10 бода
Италија Милано-Сан Ремо 23 март  Жилијан Алафилип (ФРА) 600 бода  Оливер Незен (БЕЛ) 475 бода  Михал Квјатковски (ПОЛ) 400 бода Н/П
Шпанија Волта а Каталуња 25–31 март  Мигел Анхел Лопес (КОЛ) 400 бода  Адам Јејтс (ВБР) 320 бода  Еган Бернал (КОЛ) 260 бода 50, 20, 8 8 бода
Белгија Три дена Брухе-Де Пане 27 март  Дилан Груневеген (ХОЛ) 300 бода  Фернандо Гавирија (КОЛ) 250 бода  Елија Вивијани (ИТА) 215 бода Н/П
Белгија Е3 БинкБенк Класик 29 март  Здењек Штибар (ЧЕШ) 400 бода  Ваут ван Ерт (БЕЛ) 320 бода  Грег ван Авермет (БЕЛ) 260 бода Н/П
Белгија Гент-Вевелгем 31 март  Александер Кристоф (НОР) 500 бода  Џон Дегенколб (ГЕР) 400 бода  Оливер Незен (БЕЛ) 325 бода Н/П
Белгија Дварс дор Вландерен 3 април  Матје ван дер Пул (ХОЛ) 300 бода  Антони Тиржис (ФРА) 250 бода  Боб Јунгелс (ЛУК) 215 бода Н/П
Белгија Трка околу Фландрија 7 април  Алберто Бетиол (ИТА) 600 бода  Каспер Асгрен (ДАН) 475 бода  Александер Кристоф (НОР) 400 бода Н/П
Шпанија Трка околу Баскија 8–13 април  Јон Исагире (ШПА) 400 бода  Даниел Мартин (ИРС) 320 бода  Емануел Бухман (ГЕР) 260 бода 50, 20, 8 8 бода
Франција Париз-Рубе 14 април  Филип Жилбер (БЕЛ) 600 бода  Нилс Полит (ГЕР) 475 бода  Ив Ламперт (БЕЛ) 400 бода Н/П
Турција Трка околу Турција 16-21 април  Феликс Гросшартнер (АВТ) 300 бода  Валерио Конти (ИТА) 250 бода  Мерхави Кудус (ЕРИ) 215 бода 40, 15, 6 6 бода
Холандија Амстел Голд Рејс 21 април 500 бода 400 бода 325 бода Н/П
Белгија Флеш Валон 24 април 400 бода 320 бода 260 бода Н/П
Белгија Лиеж-Бастоњ-Лиеж 28 април 600 бода 475 бода 400 бода Н/П
Швајцарија Тур де Романди 30 април–5 мај 500 бода 400 бода 325 бода 60, 25, 10 10 бода
Германија Трка околу Франкфурт 1 мај 300 бода 250 бода 215 бода Н/П
Италија Џиро д’Италија 11 мај–2 јуни 850 бода 680 бода 575 бода 100, 40, 20, 12, 4 20 бода
САД Трка околу Калифорнија 12–18 мај 300 бода 250 бода 215 бода 40, 15, 6 6 бода
Франција Критериум ди Дофине 9–16 јуни 500 бода 400 бода 325 бода 60, 25, 10 10 бода
Швајцарија Тур де Свис 15–23 јуни 500 бода 400 бода 325 бода 60, 25, 10 10 бода
Франција Тур де Франс 6–28 јули 1000 бода 800 бода 675 бода 120, 50, 25, 15, 5 25 бода
Шпанија Класика де Сан Себастијан 3 август 400 бода 320 бода 260 бода Н/П
Полска Трка околу Полска 3–9 август 400 бода 320 бода 260 бода 50, 20, 8 8 бода
Обединето Кралство Класик Лондон-Сари 4 август 300 бода 250 бода 215 бода Н/П
Белгија/Холандија БинкБенк Тур 12–18 август 400 бода 320 бода 260 бода 50, 20, 8 8 бода
Шпанија Вуелта а Еспања 24 август  – 15 септември 850 бода 680 бода 575 бода 100, 40, 20, 12, 4 20 бода
Германија Јуроајс Класик 25 август 400 бода 320 бода 260 бода Н/П
Франција Класик Бретања 1 септември 400 бода 320 бода 260 бода Н/П
Канада ГП Квебек 13 септември 500 бода 400 бода 325 бода Н/П
Канада ГП Монтреал 15 септември 500 бода 400 бода 325 бода Н/П
Италија Џиро ди Ломбардија 12 октомври 600 бода 475 бода 400 бода Н/П
Кина Трка околу Гуангси 15–20 октомври 300 бода 250 бода 215 бода 40, 15, 6 6 бода
Забелешки

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. конс. 23 октомври 2018. 
  2. 2,0 2,1 Tour of Turkey moves back to April slot in 2019“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 12 ноември 2018 (посет. 2 јануари 2019 г).
  3. Simon Yates to be crowned WorldTour champion ahead of Peter Sagan“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 15 октомври 2018 (посет. 21 октомври 2018 г).
  4. Duchateau, Erik. „Driedaagse Brugge-De Panne wordt World Tour vanaf 2019“, „Sport.be“, Golazo media nv, 26 септември 2018 (посет. 2 јануари 2019 г). (на (холандски))

Надворешни врски[уреди | уреди извор]