Светска турнеја UCI 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светска турнеја UCI 2019
Единаесетто издание на Светска турнеја UCI
Лого на Светската турнеја {!}alt=Logo
Лого на Светската турнеја
Детали
Датуми15 јануари – 22 октомври
МестаАвстралија, Европа, Азија и Северна Америка
Трки38
2018
2020


Светска турнеја UCI 2019 — низа трки предвидени во сезоната 2019, кои вклучуваат триесет и осум друмски велосипедски настани во текот на сезоната 2019.[1] Првпат откако е започнат системот за рангирање од страна на Меѓународниот велосипедистички сојуз (UCI) во 2009 година, нема да биде систем за бодување сам за себе.

Натпреварувањето е предвидено да започне со воведната етапа на Тур Даун Андер на 15 јануари и е предвидено да заврши со последната етапа на Трката околу Гуангси на 22 октомври.[1][2]

Настани[уреди | уреди извор]

Календарот за 2019 првично бил објавен во јуни 2018 година,[1] каде Трката Абу Даби била заменета со Трката ОАЕ откако се споила со Трката Дубаи. Во септември 2018 година, Три дена Брухе-Де Пане била унапредена во трка од Светска турнеја,[3] откако била трка 1.HC во 2018 година. Во ноември 2018 година, Трката околу Турција била најавена дека се префрла во април,[2] откако претходните две изданија се одржале во октомври

Трки во Светската турнеја UCI 2019[1]
Трка Датум Победник Втор Трет
Австралија Тур Даун Андер 15–20 јануари  Дарил Импи (ЈАР)  Ричи Порт (АВС)  Ваут Пулс (ХОЛ)
Австралија Голема океанска друмска трка 27 јануари  Елија Вивијани (ИТА)  Кејлеб Јуан (АВС)  Дарил Импи (ЈАР)
ОАР Трка ОАЕ 24 февруари – 2 март  Примож Роглич (СЛО)  Алехандро Валверде (ШПА)  Давид Годи (ФРА)
Белгија Омлоп Хет Ниусблад 2 март  Здењек Штибар (ЧЕШ)  Грег ван Авермет (БЕЛ)  Тим Веленс (БЕЛ)
Италија Страде Бјанке 9 март  Жилијан Алафилип (ФРА)  Јакоб Фуглсанг (ДАН)  Ваут ван Ерт (БЕЛ)
Франција Париз-Ница 10–17 март  Еган Бернал (КОЛ)  Наиро Кинтана (КОЛ)  Михал Квјатковски (ПОЛ)
Италија Тирено-Адријатико 13–19 март  Примож Роглич (СЛО)  Адам Јејтс (ВБР)  Јакоб Фуглсанг (ДАН)
Италија Милано-Санремо 23 март  Жилијан Алафилип (ФРА)  Оливер Насен (БЕЛ)  Михал Квјатковски (ПОЛ)
Шпанија Волта а Каталуња 25–31 март  Мигел Анхел Лопес (КОЛ)  Адам Јејтс (ВБР)  Еган Бернал (КОЛ)
Белгија Три дена Брухе-Де Пане 27 март  Дилан Груневеген (ХОЛ)  Фернандо Гавирија (КОЛ)  Елија Вивијани (ИТА)
Белгија Е3 БинкБенк Класик 29 март  Здењек Штибар (ЧЕШ)  Ваут ван Ерт (БЕЛ)  Грег ван Авермет (БЕЛ)
Белгија Гент-Вевелгем 31 март  Александер Кристоф (НОР)  Џон Дегенколб (ГЕР)  Оливер Насен (БЕЛ)
Белгија Дварс дор Вландерен 3 април  Матје ван дер Пул (ХОЛ)  Антони Тиржис (ФРА)  Боб Јунгелс (ЛУК)
Белгија Трка околу Фландрија 7 април  Алберто Бетиол (ИТА)  Каспер Асгрен (ДАН)  Александер Кристоф (НОР)
Шпанија Трка околу Баскија 8–13 април  Јон Исагире (ШПА)  Даниел Мартин (ИРС)  Емануел Бухман (ГЕР)
Франција Париз-Рубе 14 април  Филип Жилбер (БЕЛ)  Нилс Полит (ГЕР)  Ив Ламперт (БЕЛ)
Турција Трка околу Турција 16-21 април  Феликс Гросшартнер (АВТ)  Валерио Конти (ИТА)  Мерхави Кудус (ЕРИ)
Холандија Амстел Голд Рејс 21 април  Матје ван дер Пул (ХОЛ)  Сајмон Кларк (АВС)  Јакоб Фуглсанг (ДАН)
Белгија Флеш Валон 24 април  Жилијан Алафилип (ФРА)  Јакоб Фуглсанг (ДАН)  Диего Улиси (ИТА)
Белгија Лиеж-Бастоњ-Лиеж 28 април  Јакоб Фуглсанг (ДАН)  Давиде Формоло (ИТА)  Максимилијан Шахман (ГЕР)
Швајцарија Тур де Романди 30 април–5 мај  Примож Роглич (СЛО)  Руј Кошта (ПОР)  Герајнт Томас (ВБР)
Германија Трка околу Франкфурт 1 мај  Паскал Акерман (ГЕР)  Џон Дегенколб (ГЕР)  Александер Кристоф (НОР)
Италија Џиро д’Италија 11 мај–2 јуни  Ричард Карапас (ЕКВ)  Винченцо Нибали (ИТА)  Примож Роглич (СЛО)
САД Трка околу Калифорнија 12–18 мај  Тадеј Погачар (СЛО)  Серхио Игита (КОЛ)  Каспер Асгрен (ДАН)
Франција Критериум ди Дофине 9–16 јуни  Јакоб Фуглсанг (ДАН)  Тиџеј ван Гардерен (САД)  Емануел Бухман (ГЕР)
Швајцарија Тур де Свис 15–23 јуни  Еган Бернал (КОЛ)  Роан Денис (АВС)  Патрик Конрад (АВТ)
Франција Тур де Франс 6–28 јули  Еган Бернал (КОЛ)  Герајнт Томас (ВБР)  Стевен Краусвејк (ХОЛ)
Шпанија Класика де Сан Себастијан 3 август  Ремко Евенепул (БЕЛ)  Грег ван Авермет (БЕЛ)  Марк Хирши (ШВА)
Полска Трка околу Полска 3–9 август  Павел Сиваков (РУС)  Џеј Хиндли (АВС)  Диего Улиси (ИТА)
Обединето Кралство Класик Лондон-Сари 4 август  Елија Вивијани (ИТА)  Сем Бенет (ИРС)  Михаел Меркев (ДАН)
Белгија/Холандија БинкБенк Тур 12–18 август
Шпанија Вуелта а Еспања 24 август  – 15 септември
Германија Јуроајс Класик 25 август
Франција Класик Бретања 1 септември
Канада ГП Квебек 13 септември
Канада ГП Монтреал 15 септември
Италија Џиро ди Ломбардија 12 октомври
Кина Трка околу Гуангси 15–20 октомври

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 "UCI reveal WorldTour calendar for 2019". Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. 2,0 2,1 "Tour of Turkey moves back to April slot in 2019". Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 12 ноември 2018. Посетено на 2 јануари 2019.
  3. Duchateau, Erik (26 септември 2018). "Driedaagse Brugge-De Panne wordt World Tour vanaf 2019" [Three-days of Bruges-De Panne will be World Tour from 2019]. Sport.be (холандски). Golazo media nv. Посетено на 2 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]