Светска турнеја на ATП 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светскиот рекет број 1, победникот на Ролан Гарос и Вимблдон, Роџер Федерер, ја освои својата 16-та титула, победувајќи на 2010 Австралијан Опен.

Светски турнир на АТП — професионално тениско коло организирано од АТП. 2010 АТП Светкиот Тур го сочинуваат Гренд Слем турнирите (надгледувани од ИТФ), сериите АТП Мастерс 1000, АТП Мастерс 500 и АТП Мастерс 250, Светското екипно првенство на АТП, Дејвис Купот (организиран од ИТФ), АТП Финале на Светкиот тур. Исто така вклучени во 2010 календарот се Хопман Купот, каде не се добиваат поени и е организиран од ИТФ.[1][2]

Распоред[уреди | уреди извор]

Ова е целосниот распоред на сезоната 2010, со документирани достигнување до четврт-финалето.[3]

Легенда[уреди | уреди извор]

Гренд Слем Турнири
AТП Финале на Светкиот Тур
АТП Мастерс 1000
АТП Мастерс 500
АТП Мастерс 250
Тимски натпревари

Јануари[уреди | уреди извор]

Недела Турнир Шампион Вице-шамписти Полуфиналисти Четвртфиналисти
4 јануари 2010 Хопман Куп
Австралија Перт, Австралија
Хопман
АУ$1,000,000 - Тврда (в) - 8 тимови (РР)
 Шпанија
2–1
 Обединето Кралство
Група А
 Романија
 САД
Австралија Австралија
Група Б
 Казахстан
 Русија
 Германија
2010 Бризбејн Интернешнл
Австралија Бризбејн, Австралија
АТП Светски Тур 250
$372,500 - Тврда - 32S/32Q/16D
САД Енди Родик
7–6(2), 7–6(7)
Чешка Радек Штепанек Чешка Томаш Бедрух
Франција Гаел Монфилс
Франција Ричард Гаскет
Бразил Томас Белучи
САД Џејмс Блејк
САД Вејн Одесник
Франција Џереми Черди
Франција Марк Гицкел
6–3, 7–6(5)
Чешка Лукаш Длуху
Индија Линдер Паес
2010 Аирцел Ченаи Опен
Индија Ченаи, Индија
АТП Светки Тур 250
$398,250 - Тврда - 32S/32Q/16D
Хрватска Марин Чилиќ
7–6(2), 7–6(3)
Швајцарија Станислас Вавринка Израел Дуди Села
Србија Јанко Типсаревиќ
Словачка Лукаш Лацко
Германија Михаел Берер
Холандија Тиемо де Бакер
Колумбија Сантјаго Гиралдо
Шпанија Марсел Грањолес
Шпанија Сантјаго Вентура
7–5, 6–2
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Лу Јен Хсу
Србија Јанко Типсаревиќ
2010 Катар ЕксонМобил Опен
Flag of Qatar.svg Доха, Катар
АТП Светски Тур 250
$1,024,000 - Тврда - 32S/32Q/16D
Русија Николај Давиденко
0–6, 7–6(8), 6–4
Шпанија Рафаел Надал Швајцарија Роџер Федерер
Србија Виктор Троицки
Латвија Ернестс Гулбис
Хрватска Иво Карловиќ
Полска Лукаш Кубот
Белгија Стив Дарцис
Шпанија Гуљелмо-Гарсија Лопез
Шпанија Алберт Монтањес
6–4, 7–5
Чешка Франтишек Чермак
Словачка Михел Мартинак
11 јануари 2010 Медибанк Интернешнл
Австралија Сиднеј, Австралија
АТП Светски Тур 250
$372,500 - Тврда - 28S/32Q/16D
Кипар Маркос Багдатис
6–4, 7–6(2)
Франција Ричард Гаскет Франција Жулиен Бенату
САД Марди Фиш
Италија Потито Стараре
Аргентина Леонардо Мејер
Австралија Лејтон Хјуит
Австралија Петер Лушчак
Канада Даниел Нестор
Србија Ненад Зимоњиќ
6–3, 7–6(5)
Обединето Кралство Рос Хучинс
Австралија Џордан Кер
Хајнекен Опен
Нов Зеланд Окленд, Нов Зеланд
АТП Светски Тур 250
$355,500 - Тврда - 28S/32Q/16D
САД Џон Иснер
6–3, 5–7, 7–6(2)
Франција Арнауд Клемент Шпанија Алберт Монтањес
Германија Филип Кохлшрајбер
Шпанија Томи Робредо
Швајцарија Михаел Ламер
Франција Марк Гикуел
Австрија Јурген Мелцер
Нов Зеланд Маркус Даниел
Романија Хориа Текау
7–5, 6–4
Бразил Марсело Мело
Бразил Бруно Соарес
18 јануари
25 јануари
2010 Аустралијан Опен
Австралија Мелбурн, Австралија
Гренд Слем
АУ$10,712,240 - Тврда
128S/128Q/64D/32X
Сингл жрепка - Дабл жрепка - Мешано жрепка
Швајцарија Роџер Федерер
6–3, 6–4, 7–6(11)
Обединето Кралство Енди Мареј Франција Жо-Вилфред Цонга
Хрватска Марин Чилиќ
Русија Николај Давиденко
Србија Новак Ѓоковиќ
САД Енди Родик
Шпанија Рафаел Надал
САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан
6–3, 6–7(5), 6–3
Канада Даниел Нестор
Србија Ненад Зимоњиќ
Индија Леандер Паес
Flag of Zimbabwe.svg Кара Блек
7–5, 6–3
Чешка Јарослав Левински
Русија Екатерина Макарова

Февруари[уреди | уреди извор]

Недела Турнир Шампион Вице-шапион Полуфиналисти Четвртфиналисти
1 февруари 2010 СА Тенис Опен
ЈАР Јоханесбург, Јужна Африка
Светскиот турнир на 250 на АТП
$442,500 - Тврда - 32S/32Q/16D
Шпанија Фелисиано Лопез
7–5, 6–1
Франција Стефане Роберт Франција Гаел Монфилс
Шпанија Давид Ферер
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Лу Јен-хсу
САД Рајив Рам
Flag of Jamaica.svg Дастин Браун
Индија Сомдев Деварман
Индија Рохан Бопана
Пакистан Аисам-ул-Хаг Куреши
2–6, 6–3, [10–5]
Словачка Карол Бек
Израел Харел Леви
2010 ПБЗ Загреб
Хрватска Загреб, Хрватска
Светски турнир 250 на АТП
€398,250 - Тврда (в) - 32S/32Q/16D
Хрватска Марин Чилиќ
6–4, 6–7(5), 6–3
Германија Михаел Берер Австрија Јурген Мелцер
Германија Филип Пецшнер
Хрватска Иво Карловиќ
Украина Иљја Марченко
Србија Виктор Троицки
Словачка Лукаш Лацко
Австрија Јурген Мелцер
Германија Филип Пецшнер
3–6, 6–3, [10–8]
Франција Арнод Клемент
Белгија Оливиер Рохус
2010 Мовистар Опен
Чиле Сантјаго, Чиле
Светски турнир 250 на АТП
$398,250 - Земја (Црвена) - 32S/32Q/16D
Бразил Томаз Белучи
6–2, 0–6, 6–4
Аргентина Хуан Монако Чиле Фернардо Гонзалез
Бразил Жоао Соуза
Шпанија Марсел Грањолерс
Аргентина Едуардо Шванк
Шпанија Алберто Мартин
Австралија Петер Лучак
Полска Лукаш Кубот
Австрија Оливер Мараш
6–4, 6–0
Италија Потото Стариче
Аргентина Хорасио Зебаљо
8 февруари 2010 Сап Опен
САД Сан Хозе, САД
Светскиот турнир 250 на АТП
$531,000 - Тврда (в) - 32S/32Q/16D
Шпанија Фернандо Вердаско
3–6, 6–4, 6–4
САД Енди Родик САД Сем Кјури
Узбекистан Денис Истомин
Чешка Томаш Бедрух
САД Мајкл Расел
Германија Филип Кохлшрајбер
Литванија Рикардус Беранкис
САД Мерди Фиш
САД Сем Кјури
7–6(3), 7–5
Германија Бенџамин Бекер
Аргентина Леонардо Маер
2010 Светскиот тениски турнир на АБН АМРО
Холандија Ротердам, Холандија
Светскиот турнир 500 на АТП
€1,150,000 - Тврда (в) - 32S/32Q/16D
Шведска Робин Содерлинг
6–4, 2–0 предаден[4]
Русија Микаил Јужни Србија Новак Ѓоковиќ
Русија Николај Давиденко
Германија Флориан Маер
Франција Гаел Монфилс
Франција Жулиен Бенату
Австрија Јурген Мелцер
Канада Даниел Нестор
Србија Ненад Зимоњиќ
6–4, 4–6, [10–7]
Шведска Симон Аспелин
Австралија Паул Хенли
2010 Бразил Опен
Бразил Коста де Саупие, Brazil
Светскиот турнир 250 на АТП
$442,500 - Земја (Црвена) - 32S/32Q/16D
Шпанија Хуан Карлос Фереро
6–1, 6–0
Полска Лукаш Кубот Бразил Рикардо Мело
Русија Игор Андреев
Аргентина Карлос Берлук
Бразил Томаз Белучи
Уругвај Пабло Кувас
Италија Фабио Фоњини
Уругвај Пабло Кувас
Шпанија Марсел Грањолерс
7–5, 6–4
Полска Лукаш Кубот
Австрија Оливер Мараш
15 февруари 2010 Опен 13
Франција Марсеј, Франција
Светскиот турнир 250

на АТП0
€512,750 - Тврда (в) - 28S/32Q/16D || Франција Михаел Љодра
6–3, 6–4 || Франција Жулиен Бенату ||rowspan=2| Германија Миша Ѕверев
Франција Жо-Вилфред Цонга ||rowspan=2| Шведска Робин Содерлинг
Франција Гиљерме Руфин
Франција Гаел Монфилс
Украина Иљја Марченко

Франција Жулиен Бенату
Франција Михаел Љодра
6–4, 6–3
Австрија Хулиен Кновле
Шведска Роберт Линдстед
2010 Регион Морган Киган Шампионат
САД Мемфис, САД
AТП Светски Тур 500
$1,100,000 - Тврда (в) - 32S/32Q/16D
САД Сем Кјури
6–7(3), 7–6(5), 6–3
САД Џон Иснер Латвија Ернест Гулбис
Германија Филип Пецшнер
САД Енди Родик
Чешка Томас Бедрух
Хрватска Иво Карловиќ
Словачка Лукаш Лацко
САД Џон Иснер
САД Сем Кјури
6–4, 6–4
Обединето Кралство Рос Хутчинс
Австралија Џордан Кер
2010 Копа Телмекс
Аргентина Буенос Аирес, Аргентина
AТП Светски Тур 250
$475,300 - Земја (Црвена) - 32S/32Q/16D
Шпанија Хуан Карлос Фереро
5–7, 6–4, 6–3
Шпанија Давид Ферер Шпанија Алберт Монтањес
Аргентина Хуан Монако
Русија Игор Андреев
Аргентина Давид Налбандиан
Аргентина Хорасио Зебаљос
Шпанија Сантјаго Вентура
Аргентина Себастијан Прието
Аргентина Хорасио Зембаљос
7–6(4), 6–3
Германија Симон Греул
Австралија Петер Лучак
22 февруари 2010 Дубаи Шампионат
ОАР Дубаи, ОАЕ
AТП Светски Тур 500
$1,619,500 - Тврда - 32S/32Q/16D
Србија Новак Ѓоковиќ
7–5, 5–7, 6–3
Русија Микаил Јужни Австрија Јурген Мелцер
Кипар Маркос Багдатис
Хрватска Марин Чилиќ
Србија Јанко Типсаревиќ
Германија Михаел Берер
Хрватска Иван Љубичиќ
Шведска Симон Аспелин
Австралија Паул Хенли
6–2, 6–3
Чешка Лукаш Длуху
Индија Леандер Паез
2010 Албието Мекиско Телцел
Мексико Акапулко, Мексико
AТП Светски Тур 500
$955,000 - Земја (Црвена) - 32S/32Q/16D
Шпанија Давид Ферер
6–3, 3–6, 6–1
Шпанија Хуан Карлос Фереро Аргентина Хуан Монако
Чиле Фернандо Гонзалез
Шпанија Фернандо Вердаско
Шпанија Николас Алмагро
Уругвај Пабло Кувас
Аргентина Едуардо Шванк
Полска Лукаш Кубот
Австрија Оливер Мараш
6–0, 6–0
Италија Фабио Фоњини
Италија Потито Стараче
2010 Делреј Бич Интернационал
САД Делреј Бич, САД
AТП Светски Тур 250
$442,500 - Тврда - 32S/32Q/16D
Латвија Ернест Гулбис
6–2, 6–3
Хрватска Иво Карловиќ Финска Јарко Нимиенен
САД Мерди Фиш
Аргентина Леонардо Маер
Германија Бенџамин Бекер
Франција Џереми Чарди
САД Џејмс Блејк
САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан
6–3, 7–6(3)
Германија Филип Маркс
Словачка Игор Зеленај

Март[уреди | уреди извор]

Недела Турнир Шампион Вице-шапион Полуфиналисти Четвртфиналисти
1 март 2010 Дејвис Куп Прва рунда
Шпанија Логроњо, Шпанија - Земја (црвена)
Франција Тулон, Франција - Тврда (в)
Русија Москва, Русија - Тврда (в)
Шведска Стокхолм, Шведска - Тврда (в)
Хрватска Вараждин, Хрватска - Тврда (в)
Србија Белград, Србија - Земја (црвена)(в) (i)
Чиле Кокуимбо, Чиле - Земја (црвена)
Белгија Бри, Белгија - Земја (црвена)(в)
Победници во првата рунда
 Шпанија 4–1
 Франција 4–1
 Русија 3–2
 Аргентина 3–2
 Хрватска 5–0
 Србија 3–2
 Чиле 4–1
 Чешка 4–1
Губитници во првата рунда
 Швајцарија
 Германија
Индија Индија
 Шведска
 Еквадор
 САД
Израел Израел
 Белгија
8 март
15 март
2010 Индијана Велс Мастерс
САД Индијана Велс, САД
АТП Светски Тур Мастерс 1000
$3,645,000 - Тврда - 96S/48Q/32D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
Хрватска Иван Љубичиќ
7–6(3), 7–6(5)
САД Енди Родик Шведска Робин Содерлинг
Шпанија Рафаел Надал
Шпанија Томи Робредо
Обединето Кралство Енди Мареј
Чешка Томаш Бедрух
Аргентина Хуан Монако
Шпанија Марк Лопез
Шпанија Рафаел Надал
7–6(8), 6–3
Канада Даниел Нестор
Србија Ненад Зимоњиќ
22 март
29 март
2010 Мајами Мастерс
САД Мајами, САД
АТП Светски Тур Мастерс 1000
$3,645,000 - Тврда - 96S/48Q/32D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
САД Енди Родик
7–5, 6–4
Чешка Томаш Бедрух Шведска Робин Содерлинг
Шпанија Рафаел Надал
Шпанија Фернандо Вердаско
Русија Микаел Јужни
Франција Жо-Вилфред Цонга
Шпанија Николас Алмгро
Чешка Лукаш Длуху
Индија Леандер Паез
6–2, 7–5
Индија Махеш Бупати
Белорусија Макс Мирнји

Април[уреди | уреди извор]

Недела Турнир Шампион Вице-шапион Полуфиналисти Четвртфиналисти
5 април 2010 Гранд При Хасан
Мароко Казабланка, Мароко
АТП Светски Тур 250
€398,250 - Земја (Црвена) - 28S/32Q/16D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
Швајцарија Станислас Вавринка Романија Виктор Ханеску Италија Потито Стараче
Франција Флорент Сера
Мароко Реда Ел Амрани
Полска Лукаш Кубот
Франција Ришард Гаскет
Шпанија Гуљелмо Гарија-Лопез
Шведска Роберт Линдстед
Романија Хориа Текау
6–2, 3–6, [10–7]
Индија Рохан Бопана
Пакистан Аисам-ул-Хак Куреши
2010 УС Машки Шампионат на Земјена Подлога
САД Хјустон, САД
АТП Светски Тур 250
$442,500 - Земја Црвена) - 28S/32Q/16D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
АргентинаХуан Игнасио Чела
5–7, 6–4, 6–3
САД Сем Кјури
Аргентина Хорасио Зебаљос
САД Вејн Одесник
Чиле Фернандо Гонзалез
Австралија Лејтон Хјуит
Чиле Николас Масу
Белгија Хавиер Малисе
САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан
6–3, 7–5
Австралија Стефен Хус
ЈАР Весли Муди
12 април 2010 Монте Карло Мастерс
Flag of Monaco.svg Монте Карло, Монако
АТП Светски Тур Мастерс 1000
€2,227,500 - Земја (Црвена) - 56S/28Q/24D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
Шпанија Рафаел Надал
6–0, 6–1
Шпанија Фернандо Вердаско Србија Новак Ѓоковиќ
Шпанија Давид Ферер
Аргентина Давид Налбандијан
Шпанија Алберт Монтањес
Германија Филип Кохлшрајбер
Шпанија Хуан Карлос Фереро
Канада Даниел Нестор
Србија Ненад Зимоњиќ
6–3, 2–0 предадено
Индија Махеш Бупати
Белорусија Макс Мирнји
19 Април Барселона Опен Банко Сабадел
Шпанија Барселона, Шпанија
АТП Светски Тур 500
€1,550,000 - Земја (Црвена) - 56S/28Q/24D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
Шпанија Фернандо Вердаско
6–3, 4–6, 6–3
Шведска Робин Содерлинг Шпанија Давид Ферер
Холандија Тиемо де Бакер
Бразил Томаз Белучи
Латвија Ернестс Гулбис
Франција Жо-Вилфред Цонга
Аргентина Едуаро Шванк
Канада Даниел Нестор
Србија Ненад Зимоњиќ
4–6, 6–3, [10–6]
Австралија Лејтон Хјуит
Бахами Марк Кноулес
26 април 2010 Рим Мастерс
Италија Рим, Италија
АТП Светски Тур Мастерс 1000
€2,227,500 - Земја (Црвена) - 56S/28Q/24D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
Шпанија Рафаел Надал
7–5, 6–2
Шпанија Давид Ферер Латвија Ернестс Гулбис
Шпанија Фернандо Вердаско
Шпанија Фелисиано Лопез
Швајцарија Станислас Вавринка
Франција Жо-Вилфред Цонга
Србија Новак Ѓоковиќ
САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан

6–2, 6–3
САД Џон Иснер
САД Сем Кјури

Мај[уреди | уреди извор]

Недела Турнир Шампион Вице-шапион Полуфиналисти Четвртфиналисти
3 мај 2010 БМВ Опен
Германија Минхен, Германија
АТП Светски Тур 250
€398,250 - Земја (Црвена) - 32S/32Q/16D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
Русија Микаил Јужни
6–3, 4–6, 6–4
Хрватска Марин Чилиќ Кипар Маркос Багдатис
Германија Филип Пецшнер
Шпанија Николас Алмагрo
Германија Филип Кохлшрајбер
Чешка Томаш Бедрух
Чешка Јан Хаек
Австрија Оливер Марах
Шпанија Сантјаго Вентура
5–7, 6–3, [16–14]
САД Ерик Буторац
Германија Михаел Кохлман
2010 Србија Опен
Србија Белград, Србија
АТП Светски Тур 250
€373,200 - Земја (Црвена) - 28S/32Q/16D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
САД Сем Кјури
3–6, 7–6(4), 6–4
САД Џон Иснер Србија Филип Крајиновац
Швајцарија Станислас Вавринка
Србија Новак Ѓоковиќ
Русија Игор Анреев
Србија Виктор Троицки
Франција Ришард Гаскет
Мексико Сантјаго Гонзалез
САД Травис Ретенмаер
7–6(6), 6–1
Полска Томаш Беднарек
Полска Матеуш Ковалчик
2010 Есторил Оопен
Португалија Есторил, Португалија
АТП Светски Тур 250
€398,250 - Земја (Црвена) - 28S/32Q/16D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
Шпанија Алберт Монтањес
6–2, 6–7(4), 7–5
Португалија Фредерико Жил Швајцарија Роџер Федерер
Шпанија Гуљелмо Гарсија-Лопез
Франција Арнод Клемент
Уругвај Пабло Кувас
Шпанија Алберто Мартин
Португалија Руи Макадо
Шпанија Марк Лопез
Шпанија Давид Мареро
7–6(1), 4–6, [10–4]
Уругвај Пабло Кувас
Шпанија Марсел Грањолерс
10 мај 2010 Мадрид Мастерс
Шпанија Мадрид, Шпанија
АТП Светски Тур Мастерс 1000
€2,835,000 - Земја (Црвена) - 56S/28Q/24D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
Шпанија Рафаел Надал
6–4, 7–6(5)
Швајцарија Роџер Федерер Шпанија Давид Ферер
Шпанија Николас Алмагро
Латвија Ернестс Гулбис
Обединето Кралство Енди Мареј
Австрија Јурген Мелцер
Франција Гаел Монфилс
САД Боб Брајан
САД Мајк Брајан
6–3, 6–4
Канада Даниел Нестор
Србија Ненад Зимојниќ
17 мај 2010 АРАГ Светски Тимски Куп
Германија Диселдорф, Германија
АТП Светски Тимски Шампионат
€1,351,000 - Земја (Црвена) - 8 тима (по групи)
 Аргентина
2–1
 САД
Плава Група
 Франција
 Германија
 Србија
Црвена Група
 Чешка
 Шпанија
Австралија Австралија
2010 Ница Азурен Брег Опен
Франција Ница, Франција
АТП Светски Тур 250
€398,250 - Земја (Црвена) - 28S/32Q/16D
Сингл жрепка - Дабл жрепка
Франција Ришард Гаскет
6–3, 5–7, 7–6(5)
Шпанија Фернандо Вердаско Италија Потито Стараче
Аргентина Леонардо Маер
Белгија Оливер Рохус
Франција Гаел Монфилс
Кипар Маркос Багдатис
Украина Сергиј Стакховски
Бразил Марсело Мело
Бразил Бруно Соарез
1–6, 6–3, [10–5]
Индија Рохан Бопана
Пакистан Аисам-ул-Хак-Куреши
23 мај
6 јуни
2010 Ролан Гарос
Франција Париз, Фрaнција
Гренд Слем
€ - Земја (Црвена)
128S/128Q/64D/32X
Сингл жрепка - Дабл жрепка - Мешано жрепка

Статистички информации[уреди | уреди извор]

Новиот Светскик рекет бр. 2 Новак Ѓоковиќ го освои својот прв трофеј во 2010 и ја одбрани сингл титулата за првпат во неговата кариера во Дубаи.[5]

Овие табели го прикажуваат бројот на сингл (S), дабл (D) и мешани двојки (X) титули освоени од секој играч и секоја нација за време на сезоната, од сите АТП категории: Гренд Слем, Финалниот светски турнир на АТП, Мајсторскиот турнир 1000 на АТП, АТП Мастерс 500 и АТП Мастерс 250.[3] Играчите/нациите се подредени по: 1) вкупниот број на титули (титулите во дабл освоени од двајца тенисери од иста нација, за нацијата се брои само една титула); 2) собраната важост на титулите (една победа на Гренд Слем вреди колку две победи на Мастерс 1000, една победа на на Финалето на светскиот турнир вреди колку една и пол победа на Мастерс 1000, една победа на Мастерс 100 вреди колку две победи на Мастерс 500, една победа на Мастерс 500 вреди колку две победи на Мастерс 250); 3) се раководи според сингл > дабл > мешани двојки хиерархијата; 4) се употребува азбучен ред (според презимето на тенисерот).

За да се избегне забуна и двојно броење, овие табли треба да се обновуваат откако настанот е завршен. Табелите се обновени после завшените турнири во седмицата од 15 март.

Легенда[уреди | уреди извор]

Гренд Слем Турнири
AТП Финале на Светкиот Тур
АТП Мастерс 1000
АТП Мастерс 500
АТП Мастерс 250
Тимски натпревари

Титули освоени по играчи[уреди | уреди извор]

Вкупно Играч  S   D   X   S   D   S   D   S   D   S   D   S   D   X 
5  Боб Брајан (САД) ● ● ● ● 0 5 0
5  Мак Брајан (САД) ● ● ● ● 0 5 0
4  Рафаел Надал (Шпанија) 3 1 0
4  Ненад Зимојниќ (Србија) ● ● 0 4 0
4  Даниел Нестор (Канада) ● ● 0 4 0
4  Сем Кјури (САД) 2 2 0
3  Оливиер Марах (Австрија) ● ● 0 3 0
2  Леандер Паез (Индија) 0 1 1
2  Енди Родик (САД) 2 0 0
2  Марк Лопез (Шпанија) 0 2 0
2  Фернандо Вердаско (Шпанија) 2 0 0
2  Џон Инсер (САД) 1 1 0
2  Лукаш Кубот (Полска) 0 2 0
2  Хуан Карло Фереро (Шпанија) ● ● 2 0 0
2  Марин Чилиќ (Хрватска) ● ● 2 0 0
2  Михаел Љодра (Франција) 1 1 0
2  Алберт Монтањес (Шпанија) 1 1 0
2  Сантјаго Вентура (Шпанија) ● ● 0 2 0
2  Марсел Грањолерс (Шпанија) ● ● 0 2 0
2  Хориа Текау (Романија) ● ● 0 2 0
1  Роџер Федерер (Швајцарија) 1 0 0
1  Иван Љубичиќ (Хрватска) 1 0 0
1  Лукаш Длуху (Чешка) 0 1 0
1  Давид Ферер (Шпанија) 1 0 0
1  Робин Содерлинг (Шведска) 1 0 0
1  Новак Ѓоковиќ (Србија) 1 0 0
1  Симон Аспелин (Шведска) 0 1 0
1  Пол Хенли (Австралија) 0 1 0
1  Маркос Багдатис (Кипар) 1 0 0
1  Томаз Белучи (Бразил) 1 0 0
1  Станислас Вавринка (Швајцарија) 1 0 0
1  Ернестс Гулбис (Латвија) 1 0 0
1  Николај Давиденко (Русија) 1 0 0
1  Микаил Јужни (Русија) 1 0 0
1  Фелисиано Лопез (Шпанија) 1 0 0
1  Хуан Игнасио Чела (Аргентина) 1 0 0
1  Жулиен Бенату (Франција) 0 1 0
1  Рохан Бопана (Индија) 0 1 0
1  Гуљелмо Гарсија-Лопез (Шпанија) 0 1 0
1  Марк Гицкел (Франција) 0 1 0
1  Сантјаго Гонзалез (Мексико) 0 1 0
1  Маркус Даниел (Нов Зеланд) 0 1 0
1  Хорасио Зебаљос (Аргентина) 0 1 0
1  Пабло Кувас (Уругвај) 0 1 0
1  Аисам-ул-Хак-Куреши (Пакистан) 0 1 0
1  Роберт Линстед (Шведска) 0 1 0
1  Давид Мареро (Шпанија) 0 1 0
1  Јурген Мелцер (Австрија) 0 1 0
1  Филип Пецшнер (Германија) 0 1 0
1  Себастиајан Прието (Аргентина) 0 1 0
1  Травис Ретенмаер (САД) 0 1 0
1  Мерди Фиш (САД) 0 1 0
1  Џереми Чарди (Франција) 0 1 0

Титули освоени по нации[уреди | уреди извор]

Вкупно Нација  S   D   X   S   D   S   D   S   D   S   D   S   D   X 
16  Шпанија (Шпанија) 3 1 2 5 5 10 6 0
13  САД (САД) 1 1 2 1 1 3 4 5 8 0
5  Србија (Србија) 1 1 2 1 1 4 0
4  Канада (Канада) 1 2 1 0 4 0
4  Австрија (Австрија) 1 3 0 4 0
3  Индија (Индија) 1 1 1 0 2 1
3  Хрватска (Хрватска) 1 2 3 0 0
3  Шведска (Шведска) 1 1 1 1 2 0
3  Франција (Франција) 1 2 1 2 0
2  Швајцарија (Швајцарија) 1 1 2 0 0
2  Полска (Полска) 1 1 0 2 0
2  Русија (Русија) 2 2 0 0
2  Аргентина (Аргентина) 1 1 1 1 0
2  Романија (Романија) 2 0 2 0
1  Чешка (Чешка) 1 0 1 0
1  Австралија (Австралија) 1 0 1 0
1  Бразил (Бразил) 1 1 0 0
1  Кипар (Кипар) 1 1 0 0
1  Латвија (Латвија) 1 1 0 0
1  Германија (Германија) 1 0 1 0
1  Мексико (Мексико) 1 0 1 0
1  Нов Зеланд (Нов Зеланд) 1 0 1 0
1  Пакистан (Пакистан) 1 0 1 0
1  Уругвај (Уругвај) 1 0 1 0

Останати информации[уреди | уреди извор]

21-годишниот, Ернестс Гулбис ја освои својата прва поважна сингл титула во Светскиот турнир на АТП во Делреј Бич, победувајќи го Иво Карловиќ во финалето.[6]

Следниве играчи ја освоија својата прва титула во Светскиот турнир на АТП:

 • Франција Џереми Чарди - Бризбејн (дабл)
 • Шпанија Гуљелмо Гарсија-Лопез - Доха (дабл)
 • САД Џон Иснер - Окленд (сингл)
 • Нов Зеланд Маркус Даниел - Окленд (дабл)
 • Романија Хориа Текау - Окленд (дабл)
 • Пакистан Аисам-ул-Хак Куреши - Јоханесбург (дабл)
 • Германија Филип Пецшнер - Загреб (дабл)
 • САД Сем Кјури - Сан Хозе (дабл)
 • Аргентина Хорасио Зебаљос - Буенос Аирес (дабл)
 • Латвија Ернестс Гулбис - Делрај Бич (сингл)
 • Мексико Сантјаго Гонзалез - Белград (дабл)
 • САД Травис Ратенмаер - Белград (дабл)

Следниве играчи ја одбранија титулата во овогодинешниот АТП Светски Тур:

 • Франција Марк Гицкел - Бризбејн (дабл)
 • Хрватска Марин Чилиќ - Загреб (сингл), Ченаи (сингл)
 • САД Боб Брајан - Аустралијан Опен (дабл), Делреј Бич (дабл), Хјустон (дабл)
 • САД Мајк Брајан - Аустралијан Опен (дабл), Делреј Бич (дабл), Хјустон (дабл)
 • Канада Даниел Нестор - Ротердам (дабл), Монте-Карло(дабл), Барселона(дабл)
 • Србија Ненад Зимоњи - Ротердам (дабл), Монте-Карло(дабл), Барселона(дабл)
 • Шпанија Марсел Грањолерс - Косто до Саупие (дабл)
 • Франција Михаел Љодра - Марсеј (дабл)
 • Србија Новак Ѓоковиќ - Дубаи (сингл)
 • Шпанија Рафаел Надал - Монте-Карло(сингл), Рим(сингл)
 • Шпанија Алберт Монтањес - Есторил (сингл)

АТП Рангинг[уреди | уреди извор]

според 28 декември, 2009
# Играч Поени
1  Роџер Федерер (Швајцарија) 10550
2  Рафаел Надал (Шпанија) 9205
3  Новак Ѓоковиќ (Србија) 8310
4  Енди Мареј (Обединето Кралство) 7030
5  Хуан Мартин дел Потро (Аргентина) 6785
6  Николај Давиденко (Русија) 4930
7  Енди Родик (САД) 4410
8  Робин Содерлинг (Шведска) 3410
9  Фернандо Вердаско (Шпанија) 3300
10  Жо-Вилфред Цонга (Франција) 2875
11  Фернандо Гонзалез (Чиле) 2870
12  Радек Штепанек (Чешка) 2625
13  Гаел Монфилс (Франција) 2610
14  Марин Чилиќ (Хрватска) 2430
15  Жил Симон (Франција) 2275
16  Томи Робредо (Шпанија) 2175
17  Давид Ферер (Шпанија) 1870
18  Томи Хас (Германија) 1855
19  Микаел Јужни (Русија) 1690
20  Томаш Бедрух (Чешка) 1655
АТП ранг листа (поединечно), од 14 септември 2015 [7]
# Играч Бодови Промена
1  Новак Ѓоковиќ (СРБ) 16145
2  Роџер Федерер (ШВА) 9405
3  Енди Мари (ВБР) 8660
4  Станислас Вавринка (ШВА) 6000 1
5  Томаш Бердих (ЧЕШ) 5050 1
6  Кеј Нишикори (ЈАП) 5015 2
7  Рафаел Надал (ШПА) 3770 1
8  Давид Ферер (ШПА) 3695 1
9  Милош Раониќ (КАН) 2790 1
10  Жил Симон (ФРА) 2560 1
11  Ришар Гаске (ФРА) 2490 1
12  Кевин Андерсон (ЈАР) 2430 2
13  Џон Изнер (САД) 2325
14  Марин Чилиќ (ХРВ) 2270 5
15  Давид Гофан (БЕЛ) 2115
16  Фелисијано Лопез (ШПА) 1935 3
17  Жо-Вилфрид Цонга (ФРА) 1785 2
18  Иво Карловиќ (ХРВ) 1620 3
19  Григор Димитров (БУГ) 1600 2
20  Доминик Тим (АВТ) 1555

Промени од минатонеделното рангирање

Предводници на Светскиот турнир на АТП според парични награди[уреди | уреди извор]

Според 17 мај, 2010.[8]

# Земја Играч Сингл Дабл Вкупно Кариера
1.  Шпанија Рафаел Надал $2,491,500 $105,380 $2,596,880 $29,821,044
2.  Швајцарија Роџер Федерер $2,441,263 $10,905 $2,452,168 $55,814,237
3.  САД Енди Родик $1,224,400 $12,826 $1,237,226 $18,346,311
4.  Обединето Кралство Енди Мареј $1,216,250 $9,199 $1,225,449 $11,145,942
5.  Шпанија Фернандо Вердаско $1,167,234 $24,878 $1,167,234 $6,486,414
6.  Шпанија Давид Ферер $1,055,531 $20,580 $1,076,111 $8,008,600
7.  Шведска Робин Содерлинг $970,852 $3,490 $974,342 $6,342,104
8.  Србија Новак Ѓоковиќ $924,528 $8,744 $933,272 $16,917,370
9.  Хрватска Иван Љубичиќ $798,884 $46,374 $845,258 $8,883,189
10.  Хрватска Марин Чилиќ $770,854 $6,499 $777,353 $2,978,704

Статистички предеводници во Светскиот турнир на АТП[уреди | уреди извор]

Според 09 мај, 2010.[9]

АСОВИ
Поз Игач Асови Мечови
1 САД Џон Иснер 489 30
2 Хрватска Иво Карловиќ 472 25
3 САД Енди Родик 376 30
4 САД Сем Кјури 294 26
5 Латвија Ернестс Гулбис 278 31
6 Хрватска Иван Љубичиќ 258 20
7 Франција Жо-Вилфред Цонга 254 27
8 Шпанија Николас Алмагро 248 32
9 Хрватска Марин Чилиќ 244 33
10 Шпанија Фелисиано Лопез 239 25
ОСВОЕНИ ГЕМОВИ НА СВОЈ СЕРВИС
Поз Играч % Мечови
1 САД Енди Родик 92 30
2 Хрватска Иво Карловиќ 91 25
3 Шпанија Рафаел Надал 90 35
4 САД Џон Иснер 90 30
5 Хрватска Иван Љубичиќ 88 20
6 Чешка Томаш Бедрух 87 31
7 Латвија Ернестс Гулбис 86 31
8 САД Сем Кјури 86 26
9 Швајцарија Роџер Федерер 86 25
9 Шпанија Фелисиано Лопез 86 25
СПАСЕНИ БРЕЈК ТОПКИ
Поз Играч % Мечови
1 Хрватска Иван Љубичиќ 75 20
2 Шпанија Рафаел Надал 73 35
3 Шпанија Фелисиано Лопез 72 25
4 САД Енди Родик 71 30
5 Хрватска Иво Карловиќ 71 25
6 Хрватска Марин Чилиќ 69 33
7 САД Џон Иснер 69 30
8 Чешка Томаш Бедрух 68 31
9 Швајцарија Роџер Федерер 67 25
10 Чиле Фернандо Гонзалез 67 18
ПРОЦЕНТ НА ПРВ СЕРВИС
Поз Играч % Мечови
1 Финска Јарко Ниеинен 75 16
2 Шпанија Хуан Карлос Фереро 73 29
3 Романија Виктор Ханеску 72 21
4 САД Енди Родик 71 30
5 Италија Потито Стараче 70 19
6 Шпанија Фернандо Вердаско 68 33
6 САД Џон Иснер 68 23
8 Шпанија Рафаел Надал 67 30
9 Шпанија Давид Ферер 66 37
9 Франција Жулиен Бенату 66 23
ОСВОЕНИ ПОЕНИ НА ПРВ СЕРВИС
Поз Играч % Мечови
1 Хрватска Иво Карловиќ 84 21
2 САД Енди Родик 80 30
3 САД Сем Кјури 78 26
3 Хрватска Иван Љубичиќ 78 20
5 Шведска Робин Содерлинг 77 26
5 Швајцарија Роџер Федерер 77 20
5 Чиле Фернандо Вердаско 77 18
5 Обединето Кралство Енди Мареј 77 17
9 Чешка Томаш Бедрух 76 32
9 Хрватска Марин Чилиќ 76 31
ОСВОЕНИ ПОЕНИ НА ВТОР СЕРВИС
Поз Играч % Мечови
1 САД Енди Родик 59 30
= Шпанија Рафаел Надал 59 30
3 Шпанија Хуан Карлос Фереро 59 29
4 Шпанија Давид Ферер 56 37
= Чешка Томаш Бедрух 56 32
= САД Џон Иснер 56 28
= Швајцарија Станислас Вавринка 56 25
= Швајцарија Роџер Федерер 56 20
9 Шпанија Николас Алмагро 54 28
= Франција Жо-Вилфред Цонга 54 26
ОСВОЕНИ ПОЕНИ ПОСЛЕ ВРАЌАЊЕ НА 1ОТ СЕРВИС
Поз Играч % Мечови
1 Србија Новак Ѓоковиќ 37 26
2 Шпанија Давид Ферер 36 37
= Шпанија Хуан Карлос Фереро 36 29
4 Аргентина Хуан Монако 35 29
= Аргентина Хуан Игнасио Чела 35 24
= Швајцарија Роџер Федерер 35 20
= Обединето Кралство Енди Мареј 35 17
8 Шпанија Рафаел Надал 34 30
= Русија Николај Давиденко 34 17
10 Чешка Томаш Бедрух 33 32
ИСКОРИСТЕНИ БРЕЈК ТОПКИ
Поз Играч % Мечови
1 Казахстан Евгениј Корољов 50 21
2 Шпанија Рафаел Надал 49 30
3 Шпанија Давид Ферер 48 36
= Србија Виктор Троцки 48 25
= Шпанија Марсел Грањолерс 48 20
6 САД Сем Кјури 47 26
= Израел Дуди Села 47 17
8 Аргентина Хуан Игнасио Чела 46 24
= Хрватска Стефане Роберт 46 17
10 Чешка Томаш Бедрух 45 32
ВРАЌАЊЕ НА БРЕЈК+
Поз Играч % Мечови
1 Србија Новак Ѓоковиќ 37 26
2 Шпанија Давид Ферер 36 37
= Шпанија Хуан Карлос Фереро 36 29
4 Шпанија Рафаел Надал 35 30
= Русија Николај Давиднко 35 17
6 Германија Филип Кохлшрајбер 31 25
= Аргентина Хуан Игнасио Чела 31 24
8 Швајцарија Роџер Федерер 30 20
= Обединето Кралство Енди Мареј 30 17
10 Шпанија Фернандо Вердаско 29 33

Распределба на поени[уреди | уреди извор]

Категорија на Турнирот П Ф ПФ
(3rd/4th)
ЧФ Р16 Р32 Р64 Р128 Додантни
квалификациони поени
Гренд Слем 2000 1200 720 360 180 90 45 10 25
АТП Светкиот Тур Финале 1500^
1100m
1000^
600m
600^
200m
(200 за секоја победа во групата,
+400 за победа во полуфинале, +500 за победа во финале)
Мастерс 1000 1000 600 360 180 90 45 10 (25) (10) 25
Мастерс 500 500 300 180 90 45 (20) 20
Мастерс 250 250 150 90 45 20 (5) 12
 • (ATП 1000 серијата) Квалификационите поени се променуваат на 12, само ако главната жрепка е поголема од 56.
 • (ATП 500 series) Квалификационите поени се променуваат на 10, само ако главната жрепка е поголема од 32.
 • (ATП 250 series) Квалификационите поени се променуваат на 5, само ако главната жрепка е поголема од 32.

Пензионирања[уреди | уреди извор]

Следнава список на позначајни играчи објавија пензионирање од професионалната тениска за време на 2010 сезоната:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „ATP World Tour Season“. atpworldtour.com. ATP Tour, Inc. Архивирано од изворникот на 2009-08-05. Посетено на 2009-08-01.
 2. „Posing 10 ATP questions for 2009“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. 2008-11-06. Архивирано од изворникот на 2009-08-05. Посетено на 2009-01-08.
 3. 3,0 3,1 „2010 ATP calendar“. atpworldtour.com. ATP Tour, Inc. Посетено на 2009-12-09.
 4. „Soderling Captures Fifth ATP World Tour Title“. atpworldtour.com. ATP Tour, Inc. 2010-02-14. Посетено на 2010-02-14.
 5. „Djokovic Defends Dubai Title“. atpworldtour.com. ATP Tour, Inc. 2010-02-28. Посетено на 2010-02-28.
 6. „Gulbis Tops Karlovic To Win Maiden Title In Delray Beach“. atpworldtour.com. ATP Tour, Inc. 2010-02-28. Посетено на 2010-02-28.
 7. „Singles Rankings“. ATP World Tour. Посетено на 16 June 2015.
 8. „ATP Prize Money Leaders“ (PDF). atpworldtour.com. ATP Tour, Inc. Посетено на 2010-02-16.
 9. „RICOH ATP Matchfacts“. atpworldtour.com. ATP Tour, Inc. Посетено на 2010-02-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]